Opracowanie Z dziejów afektu penalnego stanowi trzeci tom serii Kultury Penalne. Tom ten, jak to anonsowaliśmy z Marianem Filarem, ma wprowadzić, mówiąc metaforycznie „głębię" strategiczną do zarysowanego w tomie drugim nowego ujęcia polityki kryminalnej.
Tom czwarty, przygotowany poprzez Jadwigę Królikowską, pozwoli natomiast na skonfrontowanie przeprowadzonych analiz z rzeczywistym aktualnym rozumieniem kary kryminalnej i wizji polityki kryminalnej w poglądach przedstawicieli polskiego wymiaru sprawiedliwości karnej.
Wraz z rozwojem studiów kulturowych uwarunkowań polityki kryminalnej, co odnotowuje się na szerszą skalę, choć w sposób może niezbyt systematyczny od lat 90. XX w., na znaczeniu może zyskiwać zrozumienie rozmaitych tematów i skojarzeń kulturowych, które także współcześnie wykorzystywane są w dyskursie penalnym.
Trudno takie badania przeprowadzić inaczej aniżeli w szerokim interdyscyplinarnym zakresie, co wymaga erudycji i przynajmniej na pewnym etapie szerszej współpracy specjalistów z różnorodnych dyscyplin. W końcowym fragmencie tomu trzeciego ukazujem wypracowane wspólnie z Marianem Filarem podejście do polityki kryminalnej, które nawiązuje do wcześniej prowadzonych badań nierozłącznokulturowych kary kryminalnej.
Jest to moim zdaniem tym ważniejsze, że w okresie tzw. Ponowoczesnym następuje także zacieranie tożsamości kary jako środka pozbawiania ludzi renomowanych wartości i polityka kryminalna coraz wyraźniej staje się elementem kontroli społeczeństwa przez zarządzanie przestępczością.
Z Wprowadzenia Jarosława Utrata-Mileckiego Tytuł Z dziejów afektu penalnego Autor Jarosław Utrat-Milecki Wydawnictwo Oficyna Naukowa EAN 9788364363139 ISBN 9788364363139 Kategoria Prawo\Inne linia Kultury penalne ilość stron 464 Format 14.5x21.5x3.2 cm Rok wydania 2014 Oprawa Twarda Wydanie 1 Waga 0.604 kg