"We współczesnym obrocie gospodarczym informacja jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących jego rozwój. Wywiera ona znaczny wpływ na zachowania i decyzje uczestników tego obrotu, tj. Kontrahentów, jednocześnie w fazie poprzedzającej zawarcie umowy, jak i w fazie jej realizowania, a także po jej wykonaniu.
Umowy zawierane współcześnie w obrocie masowym z udziałem profesjonalistów pomiędzy sobą i z udziałem konsumentów charakteryzuje w wielu przypadkach wysoki stopień skomplikowania, dodatkowo wzrasta ilość umów zawieranych przy pomocy środków komunikowania się na odległość.
W tego typu umowach ryzyko naruszania uzasadnionych interesów drugiej strony jawi się jako bardzo wysokie. Odpowiedzią na te problemy jest wzrastająca aktywność prawodawcy jednocześnie na poziomie Unii Europejskiej, jak i na poziomie ustawodawstw krajowych.
skutkiem tej aktywności są zaś stosowne dyrektywy unijne, a także przepisy ustaw krajowych. W prezentowanej publikacji omówiono różnorodne aspekty prawnej regulacji informacji w odniesieniu do umów. Zawarto zarówno pogłębioną analizę skomplikowanych rozwiązań prawnych, jak i rozważania teoretyczne, które mogą stanowić punkt wyjścia w procesie stanowienia i stosowania prawa.
Monografia gromadzi opracowania dotyczące problematyki prawnej informacji w odniesieniu do niektórych specjalnych dziedzin obrotu gospodarczego. Dzieło pozwala zrekonstruować model prawnej ochrony informacji w gospodarce, który jest stosowny do aktualnych potrzeb gospodarki.
Pozwala też na wyznaczonie aktualnych trendów rozwoju prawa. Publikacja zawiera opracowania naukowców różnorodnych specjalności, wśród których znaleźli się wybitni specjaliści o cenionym autorytecie, co bez wątpienia poszerza perspektywę spojrzenia.
W monografii przedstawiono takie zagadnienia, jak: rola danych w procesie interpretacji prawa, publicznoprawne obowiązki informacyjne w sferze norm publicznego prawa gospodarczego na tle ustawy o dostępie do danych publicznej, ochrona danych poufnej na gruncie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, zamiana danych między konkurentami jako praktyka ograniczająca konkurencję w prawie antymonopolowym, obowiązki informacyjne w ramach działalności z zakresu urządzania gier hazardowych przez Internet, rozbieżność między sposobem korzystania z gruntu określonym w umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w używanie wieczyste a jej przeznaczeniem określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, tajemnica przedsiębiorstwa - model ochrony tajemnic przedsiębiorców poprzez państwo.
Publikacja może stanowić także ważny punkt wyjścia dla badań w zakresie problematyki prawnej informacji gospodarczej w obrocie gospodarczym. Zainteresuje jednocześnie praktyków prawa: sędziów, notariuszy, adwokatów, radców prawnych, jak i naukowców czy dydaktyków.