Od 1 sierpnia 2017 r. Możliwe jest ubieganie się o świadczenie wychowawcze na nowy okres trwający od 1 października 2017 roku do 30 września 2018 roku w ramach realizacji ustawy z dnia 11 lutego 2016 r.
o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Program 500+). Za wypełnienie tego zadania odpowiedzialne są urzędy gmin a w praktyce, ośrodek pomocy społecznej albo inna jednostka organizacyjna wyodrębniona w danej gminie (np.
centrum świadczeń). Z dniem 1 sierpnia 2017 roku, w związku z ustawą z dnia 7 lipca 2017 roku o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodziny (Dz. U. Z 2017 r., poz. 1428), weszły w życie liczne zmiany związane z ustaleniem prawa do świadczenia wychowawczego.
Należy dodatkowo pamiętać, że w ostatnim czasie miały miejsce w dodatku inne zmiany, które wpływają na prawo do świadczenia wychowawczego, a także na prowadzone progresywnania administracyjne dotyczące świadczenia wychowawczego (znaczna nowelizacja przepisów – Kodeksu innowacyjnania administracyjnego).
Książka Świadczenia wychowawcze wyd. 2 opisuje zmiany wprowadzone m.in. Ustawą z dnia 7 lipca 2017 roku o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodziny oraz mieści wzory nowych dokumentów związanych z ich wprowadzeniem.