Tematem pracy jest kwestia powiązań zachodzących pomiędzy prawnymi aspektami budowy i funkcjonowania transeuropejskich sieci energetycznych a stanem bezpieczeństwa energetycznego. Praca gromadzi analizę jednocześnie okoliczności prawnych (w postaci obowiązujących aktualnie i poprzednio unormowań, najczęściej ze szczebla prawa Unii Europejskiej), jak i okoliczności faktycznych (na przykład współzależności w zakresie importu i eksportu bezkompromisowców energetycznych), stąd również może być niebanalna nie tylko dla przedstawicieli nauk prawnych, lecz także innych dziedzin, jak dodatkowo dla osób zainteresowanych coraz bardziej aktualną problematyką bezpieczeństwa energetycznego.
Wobec niemożności skonstruowania skrupulatnej i niebudzącej wątpliwości definicji bezpieczeństwa energetycznego pożądane wydaje się przyjęcie, iż na kwestię bezpieczeństwa energetycznego składają się trzy kluczowe elementy: - zagwarantowanie ciągłości dostaw; zapewnienie zliberalizowanego i konkurencyjnego rynku energii; przestrzeganie wymogów ochrony środowiska naturalnego.
osiągalne i celowe jest zatem przyjęcie definicji bezpieczeństwa energetycznego jako stosownego stanu cechującego się łączną realizacją wszystkich powyższych składników, na który wpływają tak czynniki faktyczne (w tym na przykład sytuacja geopolityczna), jak i prawne (kształt pokaźnych unormowań).
Pominięcie unikalnego i akcesoryjnego elementu definicyjnego bezpieczeństwa energetycznego wiązałoby się z przyjęciem zawężonej perspektywy, co pozostawałoby ze szkodą dla przeprowadzanych badań, w szczególności w kontekście nieraz prędko zmieniających się okoliczności faktycznych rzutujących na zarys polityki energetycznej i jej wielopłaszczyznowość.
Analizując normy prawne regulujące budowę i funkcjonowanie transeuropejskiej infrastruktury energetycznej, należy stwierdzić, że są one rzeczywiście, a nie tylko w wymiarze deklaratywnym, nakierowane na powiększenie poziomu bezpieczeństwa energetycznego.
dojrzeć można jednak kilka problemów, które sprawiają, iż to oddziaływanie w rzeczywistości nie zawsze jest korzystne dla stanu bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej jako całości, jak dodatkowo poszczególnych państw członkowskich.
Praca mieści także identyfikację tych problemów i ocenę regulacji prawnych rzutujących na kwestię bezpieczeństwa energetycznego, w tym takich, które z pozoru nie posiadają z nią związku.