Churchill A22 był brytyjskim, ciężkim czołgiem piechoty z okresu II wojny światowej. Pierwsze prototypy powstały w 1940 roku, a produkcja seryjna trwała w okresie 1941-1945. W sumie powstało ok. 7400 egzemplarzy tego czołgu wszystkich wersji, co czyni go jednym z najliczniej stworzonym brytyjskich czołgów w okresie II wojny światowej. Churchill był napędzany silnikiem Bedford o mocy 350 KM. Uzbrojenie pojazdu to zależnie od wersji pojedyńcza armata kal. 40 mm lub 57 mm albo 75 mm albo haubica kal. 95 mm, a także dwa karabiny maszynowe Besa kal.7,92 mm.
Czołg Churchill skonstruowano w oparciu o zmieniony projekt czołgu A20, który powstał jeszcze przed 1939 rokiem. W związku z ogromnymi stratami w sprzęcie poniesionymi poprzez armię brytyjską w kampanii francuskiej w 1940 roku nowy pojazd niezwykle momentalnie skierowano do produkcji seryjnej. Okazało się to wielkim błędem, bowiem pierwsze wersje czołgu Churchill były niedopracowane, awaryjne i niedużo przyjazne swym załogom. Jednak do 1942 roku usunięto większość z wad czołgu ujawnionych w toku eksploatacji i okazało się, że Churchill to całkiem udane konstrukcja. Posiadał bowiem silne opancerzenie, korzystne zdolności pokonywania przeszkód terenowych, a także niską sylwetkę ułatwiającą maskowanie wozu. Minusami był słabe uzbrojenie oraz niska prędkość maksymalna jedynie 13 km/h w terenie!
W toku produkcji seryjnej powstało kilkanaście wersji tego czołgu. Chronologicznie pierwszą był Churchill I uzbrojony w armatę 2-funtową kal. 40 mm w wieży oraz haubicę kal. 76,2 mm w kadłubie wozu był jednak wysoce niedopracowany i cechował się wysoką awaryjnością. Niedługo później pojawił się Churchill III posiadał jako uzbrojenie już tylko nową armatę 6-funtową ROQF kal. 57 mm w wieży lepsze opancerzenie. Nad wyraz podobna do wersji III była wersja IV najliczniej produkowana, różniąca się tylko metodą produkcji wieży. Kolejna ważna zmiana przyszła z wersją Churchill VII, która otrzymała jako uzbrojenie główne armatę kal. 75 mm oraz wyraźnie usztywniony pancerz z przodu wozu.
Pojawiła się również wersja VIII mająca jako uzbrojenie główne haubicę kal. 95 mm w wieży. Pojawiły się także wersje specjalistyczne Churchilla. Jedną z ciekawszych jest wóz Churchill Avre uzbrojony w mocny moździerz Petard kal. 290 mm i asygnowany do niszczenia umocnień przeciwnika czy Churchill Crocodile posiadający z przodu kadłuba miotacz ognia. Czołgi rodzaju Churchill były wysyłane do ZSRR w ramach programu Lend-and-Lease, weszły również na wyposażenie armii kanadyjskiej i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (PSZ).