Gips szpachlowy 15kg
wykorzystanie:
Gips szpachlowy ma wykorzystanie jako uniwersalne spoiwo do prac remontowych i konstrukcji prefabrykatów gipsowych. Stosuje się go także do wykonywania gładzi na podłożach betonowych, tynkach cementowo-wapiennych i gipsowych wewnątrz pomieszczeń. Zaprawy tej nie stosuje się na podłożach drewnianych, metalowych i z tworzyw sztucznych.
właściwości:
Gips szpachlowy jest suchą mieszanką, wytwarzaną na bazie gipsu naturalnego z dodatkiem środków modyfikujących. Zaprawa z gipsu szpachlowego jest plastyczna i łatwa w obróbce. Charakteryzuje się wydłużonym czasem wiązania i prawidłową przyczepnością do podłoży.
Przygotowanie podłoża:
Podłoże powinno być zrównoważone i oczyszczone z kurzu, resztek farb i innych zabrudzeń. Podłoża bardzo chłonne należy zagruntować "Preparatem gruntującym EURO-GRUNT". Podłoża betonowe i cementowo-wapienne należy zagruntować "Preparatem gruntującym INTER-GRUNT". Wszystkie stykające się z zaprawą komponenty stalowe powinny być zabezpieczone antykoryjnie.
Przygotowanie zaprawy:
Gips szpachlowy równomiernie do wody (na 1 kg gipsu użyć ok. 0,7 litra wody) i pozostawić na okres 3÷5 minut. Następnie wymieszać ręcznie lub mechanicznie w celu uzyskania jednakowej masy. Nie zużyta zaprawa po rozpoczęciu wiązania nie nadaje się do powtórnego zarobienia wodą i należy ją odrzucić, ponieważ skraca czas wiązania następnego zaczynu.
Sposób wykorzystania:
Uzależniony jest od typu prac montażowych i wykończeniowych. W trakcie realizowania gładzi, masę szpachlową naciąga się równomiernie za pomocą rdzoodpornej pacy, silnie dociskając do podłoża. Na ścianę nakłada się masę pasami w kierunku od podłogi do sufitu wykonując ruch pacą od dołu ku górze, zaś na sufity pasami w kierunku od okna w głąb wnętrza ciągnąc pacę w kierunku do siebie. Powstałe niedokładności ponownie cienko zaszpachlować i przeszlifować. Podczas wysychania należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia i przeciągów, a także zapewnić właściwą wentylację i przewietrzenie pomieszczeń. W trakcie konstrukcji prefabrykatów gipsowych należy nałożyć masę szpachlową na wpust i pióro w ten sposób, aby przy osadzaniu następnej płyty część zaprawy wypłynęła. Nadmiar ten rozprowadzić pacą metalową po powierzchniach i uzupełnić ewentualne ubytki.
Zużycie:
W zależności od użycia:
- wykonywanie gładzi - ok. 1 kg/m2 przy grubości warstwy 1 mm,
- montaż prefabrykatów gipsowych - ok. 2 - 2,5 kg/m2
Narzędzia:
Wiertarka wolnoobrotowa z mieszadłem, wiadro z sprężystego tworzywa, paca stalowa, szpachelka. Bezpośrednio po użyciu narzędzia należy umyć wodą.
Opakowania:
Worki papierowe 25 kg, 15 kg, 2 kg
Paleta:1000 kg w workach 25 kg, 990 kg w workach 15 kg, 960 kg w workach 2 kg
Przechowywanie i transport:
Gips szpachlowy należy przewozić i przechowywać w szczelnie zamkniętych workach, na paletach, w suchych warunkach. Bronić przed wilgocią. Nieprzestrzeganie w/w zaleceń może posiadać wpływ na właściwości użytkowe towaru. Okres przydatności do zastosowania wynosi 6 miesięcy od daty produkcji umieszczonej na worku.
Uwaga
towar gromadzi wapno hydratyzowane. Należy bronić oczy i skórę. Przy bezpośrednim kontakcie z oczami skonsultować się z lekarzem.
dane technologiczne:
Proporcje części w zaprawie:
ok. 17,5 litra wody na 25 kg gipsu
ok. 10,5 litra wody na 15 kg
ok. 1,4 litra wody na 2 kg gipsu
Początek czasu wiązania - nie wcześniej niżeli 20 minut
Przyczepność do podłoża - nie mniej aniżeli 0,1 MPa
odporność na zginanie - więcej niżeli 1,0 MPa
trwałość na ściskanie - więcej aniżeli 2,0 MPa
Temperatura podłoża i otoczeni od +5°C do +25°C