Zespół No To Co powstał w1967 roku. Jego współzałożycielami byli Piotr Janczerski, który wcześniej śpiewał w Niebiesko Czarnych i Jerzy Krzemiński - śpiewający gitarzysta z Trubadurów. Zespół generujeli wówczas Jan Stefanek grający na skrzypcach, flecie i instrumentach klawiszowych, Bogdan Borkowski na gitarze akustycznej, banjo i harmonijce ustnej, Jerzy Grunwald na gitarze akustycznej, Jerzy Rybiński na gitarze basowej, Aleksander Kawecki na perkusji.
Muzycy występowali w specjalnie zaprojektowanych strojach nawiązujących do tradycji staropolskich w tym do strojów ludowych. Inspiracje folklorem od samego początku wyróżniały zespół No To Co, na wskroś oryginalną propozycją artystyczną.
Jego programy były skrupulatnie wyreżyserowane m.in. Pod kątem choreograficznym i stawały się kolorowymi, scenicznymi widowiskami. Większość piosenek skomponował Jerzy Krzemiński do tekstów Piotra Janczerskiego, które spotykały się z stanowczo żywym oddźwiękiem, także młodzieży.
Płyty No To Co sprzedawały się nieprzeciętnie, a cała Polska śpiewała Te opolskie dziouchy, Gdy chciałem być żołnierzem, Gwiazdkę z nieba, Z tamtej strony lądu, Kocham swoje miasto, Żegnaj Tom. W 1969 roku zespół reprezentował Polskę na III Targach Muzycznych Midem w Cannes, gdzie No To Co śpiewało swoje przeboje po angielsku i francusku (Opolskie diouchy, Stamtej strony lądu, Góralskie przyśpiewki).
rezultatem okazały się nad wyraz udane występy zagraniczne, a w Anglii wytwórnia CBS wydała ich płytę – singla. Grupa, zmieniając w międzyczasie skład personalny, działała do 1980 roku. W dwupłytowym albumie z firmowej serii Polskich Nagrań „40 przebojów…" znalazły się nagrania pochodzące z longplayów i „czwórek" nagrywanych i publikowanych poprzez Polskie Nagrania.
Poza obligatoryjną dla tej serii, liczbą 40 piosenek, dołączamy aż pięć! pozycji bonusowych.