Jest to pierwsza płyta z cyklu „Jan Kanty Pawluśkiewicz. Antologia". W albumie zamieszczono piosenki pochodzące z płyty „Anawa" – jedynego albumu nagranego przez zespół Anawa wspólnie z Andrzejem Zauchą, którego Jan Kanty Pawluśkiewicz zaprosił do współpracy po rozstaniu z Markiem Grechutą.
„Anawa" to album koncepcyjny, w którym padają pytania o istotę człowieczeństwa. Filozoficzne teksty napisane poprzez Leszka Aleksandra Moczulskiego i Ryszarda Krynickiego uzupełnia fragment Eposu o Gilgameszu i fragment rozprawy filozoficznej Giordana Bruno.
Do tych tekstów Jan Kanty Pawluśkiewicz stworzył jedenaście najróżniejszych stylistycznie tematów muzycznych. Płytę uzupełnia 5 utworów nagranych dla Polskiego Radia w latach 1972-73, w tym „Kantata" w wersji innej, aniżeli znana nam z wykonania producent Grechuty.
Jarosław Sawic, w książeczce załączonej do płyty, napisał: „Dziś – po 40 latach – album brzmi wciąż świeżo i fascynująco, jest majstersztykiem europejskiego rocka progresywnego i klejnotem polskiej poezji śpiewanej (…)." Album ten otwiera 10-płytową Antologię, poświęconą twórczości Jana Kantego Pawluśkiewicza – artysty niezwykłego, którego obecność w świecie muzyki, teatru i plastyki jest niekwestionowana od wielu lat.
Cała seria zawiera dodatkowo przykłady prac plastycznych Jana Kantego Pawluśkiewicza, wytwarzanych w nowatorskiej technice żel-art. Stanowczo interesująca oprawa graficzna płyt jest dodatkowym walorem artystycznym całej Antologii.