Artur Zygmuntowicz – absolwent Szkoły Podstawowej w Krasnosielcu (na mocnej podbudowie Przedszkola Gminnego). Autor następujących książek: Ziemia o ludzkiej twarzy Białoruś – imperium kontrastów Piłeczki w palcach żonglerów Gruzja dla początkujących Śmierć na zamku Eichenwald Opis Oto Michał.
Urodził się w USA, w rodzinie polskich emigrantów. Ponieważ posiada pewne, lecz niezdefiniowane poprzez medycynę deficyty, jego rodzice decydują się na powrót do Polski, żywiąc przekonanie, iż w kraju Nikodema Dyzmy ich syn poradzi sobie lepiej niżeli w USA.
W ostateczności choćby jako native speaker będzie mógł samodzielnie się utrzymać. Co wyniknie z konfrontacji sympatycznego, lecz dość ekscentrycznego (delikatnie rzecz ujmując) pół Polaka, pół Amerykanina z nie mniej ekscentryczną (delikatnie rzecz ujmując) polską codziennością? Fragment I Urodziłem się z niezdefiniowaną przypadłością, która utrudnia mi codzienne funkcjonowanie.
Badali mnie lekarze wszelkich specjalności, badali mnie psychologowie, lecz nikt nie wiedział, co mi jest. Tata twierdził, iż to jakaś nienazwana choroba, lekarze twierdzili, iż po prostu jestem inny. Inny, unikatowy, oryginalny, niewspółczesny i tak dalej.
Ale nie chory. Fragment II Chwilę później, dla odmiany, zrobiło mi się smutno, bo jeśli taki szeregowy poseł ma problemy z męskością, to co ma powiedzieć minister, premier lub prezydent? wizualnie w Polsce jest cała masa ofiarnych mężczyzn, którzy dla dobra ogółu zostają politykami i rezygnują z tego, co płeć brzydka lubi najbardziej.
Znów poczułem dumę i radość z bycia obywatelem kraju, w którym tyle jest ludzkiego dobra, tyle ofiarności i poświęcenia, w przeciwieństwie do kraju mojego urodzenia, w którym wszystko oparte jest na egoizmie i wąsko pojmowanym interesie jednostki.
Fragment III A tu lekarz popatrzył mi głęboko w oczy i z oczu wyczytał to samo. Sam, bez tych zbędnych maszyn, które obsługiwało co najmniej kilka osób. Zrozumiałem, jak to jest, że w Polsce leczenie jest gratisowe, a w USA płatne i potwornie drogie.
Przecież to logiczne, że jeden porządnie przygotowany na studiach lekarz będzie tańszy aniżeli kilkunastu niedouczonych, którzy muszą się wspomagać dziesiątkami urządzeń i setkami zbędnych badań. Poprzez to wszystko nie stać amerykańskiego rządu na gratisowe leczenie swych obywateli.
Jakież to proste! Powyższy opis pochodzi od wydawcy.