Powieść, która wzbudziła podziw w Europie. W Niemczech krytycy podkreślają, że książka wpisuje się w osiągnięcia konkretnej tradycji literackiej, a "Porzuceniu" patronują Primo Levi i Izaak Bashevis Singer.
Elisabeth Åsbrink przywraca historii Żydów sefardyjskich należne im miejsce w literaturze. Konkretna, głęboka powieść o miłości i nienawiści, dumie i upokorzeniu oraz trudnych powrotach do domu i konieczności bezustannej podróży.
"Porzucenie" opowiada o losach kilku pokoleń rodziny przez pryzmat historii trzech kobiet i trzech miast. Ich losy łączy klątwa milczenia, poczucie wykluczenia i nieobecność panów. Powieść powstała na kanwie nieprzystępnej historii emigracyjnej rodziny Elisabeth Åsbrink.
Chcąc zrozumieć źródło swego poczucia samotności, autorka wciela się w postać matki Sally, babki Rity i swego alter ego Katherine. W kolejnych poszukiwaniach śledzi, jak ciężar kłamstwa, sekretów, przemilczeń i tabu dziedziczony jest przez kolejne pokolenia.
Przetwarzając skomplikowaną, całkowitą bólu i upokorzeń historię przodkiń, odbywa podróż śladami swoich korzeni. Próbuje w ten sposób mitycznie zespoić rodzinę, opowiedzieć i uporządkować swój ból. Po mistrzowsku odtwarza psychologiczną stronę żeńskiego porzucenia i wykluczenia, udowadnia, iż życie w cieniu ludzkiej nienawiści boli tak samo w Niemczech, Londynie, na Węgrzech i w Sztokholmie.
To wielopoziomowa powieść, książka dokumentalna i literatura o solidnej sile oddziaływania - Åsbrink snuje brutalną opowieść o ludziach podzielonych i wygnanych, których łączą więzy krwi, ale od środka oddala od siebie rozrastająca się samotność.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.