Kultowa powieść, która dała nazwę całemu pokoleniu Polaków urodzonych około roku 1920.
Kolumbowie to pierwsza powojenna książka opowiadająca o młodych akowcach i ich powszednim życiu, lecz także o tym, jak szli na śmierć podczas powstania warszawskiego. O dwudziestolatkach zmuszonych do podejmowania trudnych, nierzadko tragicznych decyzji. I angażujących się w walkę z Niemcami – początkowo spontanicznie, później w sposób zorganizowany.
Bratny nie ograniczył się tylko do ukazania bohaterów w pracy konspiracyjnej. W nad wyraz sugestywny sposób opisał osobiste dramaty Jerzego, Kolumba, Zygmunta, Basi i Niteczki, opowiedział o ich miłościach skażonych cieniem wszechobecnej śmierci, o zwątpieniu i poświęceniu, o znikomych radościach – jakby na przekór okrutnej wojennej rzeczywistości. Kolumbowie kochali życie – pod tym względem nie różnili się od współczesnej młodzieży. Nawet to przesądza o nieśmiertelnieści tej prozy.
Kolumb czuje, jak dzikie uniesienie jeży mu włosy. Z pogardliwą litością patrzy na przygiętego pod krzyżem Chrystusa: Biedaku, mądrzysz się, że umarłeś za ludzkość, my potrafimy umierać za jednego kumpla.
Na postawie Kolumbów powstał serial telewizyjny z udziałem największych gwiazd polskiego kina.
Tytuł Kolumbowie, rocznik 20 Autor Roman Bratny Wydawnictwo Albatros EAN 9788382156140 ISBN 9788382156140 Kategoria Literatura\spektakularna ilość stron 640 Format 16x23x4.5 cm Rok wydania 2021 Oprawa Twarda Wydanie 1 Waga 0.79 kg