Mozaika życia to rodzinna historia sięgająca od Rosji początku XX wieku po Melbourne końca lat osiemdziesiątych. Jest połowa lat osiemdziesiątych XX wieku. W Australii gospodynie domowe ustępują pola feministkom, a AIDS zagraża seksualnej wolności.
Po drugiej stronie świata zaczyna się rozpadać sowiecki blok. Michaił Gorbaczow od roku jest u władzy, gdy dwudziestoczteroletnia ilustratorka książek Galina Kogan opuszcza Leningrad bez prawa powrotu.
Jako Żydówka odziedziczyła pamięć kilkupokoleniowego doświadczenia rosyjskiego antysemityzmu. Jako obywatelka radziecka nie jest przygotowana na odmienność życia w Australii. Galina osiedla się w Melbourne, gdzie nawiązuje przyjaźń z Sylvie i Leonardem Morrowami oraz ich dorosłym synem Andrew.
Małżeństwo Morrowów przetrwało trzydzieści lat dzięki sekretom. Leonard jest mężczyzną o sprzecznych pragnieniach i namiętnościach, a Sylvie uwierają ograniczenia domowego życia. Andrew, odnoszący sukcesy mozaicysta, jest szczególnie nieśmiałym młodym człowiekiem, zadowolonym z życia i uprawianej przez siebie sztuki – do czasu, gdy coraz głębsze uczucia inicjuje w nim budzić rosyjska przyjaciółka.
podczas gdy Galina zmaga się z wyzwaniami, które niesie bycie imigrantką w Australii, jej występowanie zaburza życie każdego z Morrowów. Nikt nie pozostanie taki sam. Mozaika życia opowiada o wygnaniu – z kraju, we własnym domu i z prawdziwej tożsamości.
Jest to też opowieść o miłości. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.