„Och nie, mam już po dziurki w nosie mego obecnego ja. Chcę innego". Nowa polska edycja powieści Orlando Virginii Woolf poprzedzona komentarzem Doroty Kotas „O tym, iż płeć nie istnieje". Wiecznie młody Orlando pewnego dnia budzi się jako ładna kobieta.
ładna i pełna humoru powieść rozpoczęta jako „żart" i „pisarskie wakacje" okazała się jednym z najważniejszych tekstów ruchu feministycznego. To hymn ku wewnętrznej wolności kobiety i jej twórczej ekspresji.
Wydanie książki – w 1928 roku – zbiegło się z przyznaniem Brytyjkom pełni praw wyborczych. Kwestionując stereotypy związane z płcią, Orlando w ożywczy sposób zapowiada wyobrażenia queerowej tożsamości XXI wieku.
Virginia Woolf zadedykowała powieść biseksualnej poetce i pisarce Vicie Sackville-West, z którą pozostawała w romantycznej relacji. Z tej racji mówi się, że jest to „najdłuższy i najbardziej czarujący list miłosny w literaturze".
„Najdobitniejsze dzieło Virginii Woolf i jedna z najbardziej niezwykłych powieści naszych czasów". Jorge Luis Borges Powyższy opis pochodzi od wydawcy.