Anglia, koniec lat 20. Ubiegłego wieku. Sebastian Barnack, siedemnastoletni uczeń, a zarazem zakompleksiony poeta, skonfliktowany z ojcem – antyfaszystowskim działaczem politycznym – wyjeżdża na wakacje do Florencji zaproszony poprzez stryja Eustace’a, zamożnego hedonistę, ateistę i konesera sztuki.
Ma tam romans ze starszą od siebie kobietą, poznaje także Brunona Rontiniego, "filozofa wieczystego", pod którego wpływem doznaje głębokiej przemiany duchowej. Tymczasem Eustace umiera na zawał serca, stając się duchem.
Poznajemy jego pośmiertne doświadczenia i rozpaczliwe próby nawiązania kontaktu z żyjącymi. To przypowieść moralna o współzależności całego świata i o tym, iż wszystkie ludzkie czyny posiadają dalekosiężne konsekwencje.
Ale także powieść o sztuce życia i sztuce umierania, o dorastaniu i rozwoju wewnętrznym – jednocześnie traktat filozoficzny, otwierający mistyczny i psychodeliczny okres w twórczości autora Nowego nadzwyczajnego świata.
"Pasjonujące, bo napisane z ogromnym talentem. … Przejmująco dojrzałe dokonanie literackie." Tomasz Mann Powyższy opis pochodzi od wydawcy.