Ten tomik skrzy się od anegdot i nieznanych dotąd faktów z dziejów powstałego pół wieku temu Bractwa Satyrycznego LOŻA 44, jednego z najistotniej znaczących zjawisk w dziejach polskiej satyry społecznej i politycznej XX wieku.
Irosław Szymański, twórca i jedyny autor LOŻY 44, stworzył oryginalny styl i język, w którym czuć dalekie echa bezkonkurencyjnej szkoły absurdu wielkich twórców satyry Dwudziestolecia Międzywojennego. Książka podąża śladami przeżyć i wspomnień jednego z członków sławnego zespołu,w dodatku porządkuje część historii.
Odkrywa nieznane fakty i zakulisowe zdarzenia z okresu największej aktywności i popularności LOŻY, lat osiemdziesiątych i początku dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Działaniom grupy towarzyszyli wtedy wsparciem znani, sławni i wybitni rodacy: Kazimierz Kutz, Ignacy Gogolewski, Bronisław Cieślak, a do słownika polskich ulic i salonów weszły lożowe klisze językowe.
Nie tylko publiczność wspaniale bawiła się z LOŻĄ 44; członkowie zespołu nieprzeciętnie bawili się ze sobą! O tym jest ta książka. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.