Na tle szarej rzeczywistości lat 80. W Polsce rozgrywa się miłosno-psychologiczna historia dojrzałego pana, genialnego historyka-mediewisty, wysublimowanego intelektualisty do młodej kobiety, która porzuca go jednak dla młodego osiłka.
Zakochany mężczyzna nie potrafi się z tym pogodzić, nie rozumie dlaczego, popada w zniechęcenie i tęskni Narratorem Odejścia Afrodyty jest pisarz, sam po wielu burzliwych romansach, rozliczający się z własną przeszłością, który wspaniale portretuje bohatera książki, prezentując jego rozterki, depresje i trudną psychologię uczuć.
Książkę dopełnia przygnębiający obraz chylącego się ku upadkowi PRL-u, gdzie brakuje wszelkiego i szarość oblepia życie codzienne. Po niektórych moich książkach, jak Odejście Afrodyty, recenzenci pisali, iż nic, co erotyczne, nie jest mi obce.
Reklamowano mnie nawet i czyniły to panie jako znawcę pań. Za każdym razem temu zaprzeczałem. Ktoś taki jak znawca pań w przyrodzie nie istnieje i nie ma prawa zaistnieć. Kobieta dla mężczyzny jest zagadką i za każdym razem pozostanie tajemnicą.
Ale oprócz miłości erotycznej w moich książkach jest dużo miłości przyjacielskiej. Sądzę, iż przyjaźń jest nawet bardziej wymagającym uczuciem niżeli miłość. Bo nie może być jednostronnej przyjaźni, a istnieje tyle miłości nieodwzajemnionych!
Józef Hen MG 2020, ISBN: 9788377796030, oprawa miękka, 416 s.