Opowieść o miłości i namiętnościach w czasach totalitaryzmu, kiedy niemal każdy wybór decyduje o życiu albo śmierci. Berlin, lata dwudzieste, lata trzydzieste. Joachim Werner to syn polskiej Żydówki zafascynowanej ideą rewolucji socjalistycznej i niemieckiego anarchisty.
Już jako nastolatek sprzedaje swoje pierwsze obrazy i momentalnie zyskuje zachwyt w środowisku artystycznym. O względy młodego malarza zabiegają marszandzi, a także kobiety zauroczone jego talentem, gotowe słono zapłacić za możliwość pozowania sławnemu artyście.
Wkrótce do władzy dochodzą naziści. Berlin, stolica muzeów, teatrów, kina i kabaretu, z miesiąca na miesiąc przeobraża się w miasto brunatnych koszul. Wprowadzane są kolejne ograniczenia i zakazy, nasilają się represje.
Bohater boleśnie przekonuje się, że w świecie opętanym szaleństwem ideologii nazistowskiej nie ma prawa być Niemcem... I nie ma prawa być artystą. Pewnego dnia na jego drodze staje błyskotliwa i tajemnicza skrzypaczka Milena Janska.
W świecie terroru miłość zdaje się być jedynym okruchem normalności. Aż do czasu nocy kryształowej... Noc w Berlinie dopełnia proces uwielbianych powieści Kozery: Berlin, późne lato i Króliki pana Boga - wszystkie części można czytać niezależnie.