Temperatura tej relacji nie zna skali; staje się tą najniebezpieczniejszą z osiągalnych - zawieszoną w spojrzeniu, nieznośną przez brak dosłowności. Niby nie dzieje się nic, a jednak dzieje się wszystko.
Anna Marchewka, literaturoznawczyni, krytyczka literacka
Na wyspie na północy Europy pan spotyka kobietę.
I początkuje się dziać coś niezwykłego. Bo na tej wyspie można przeżyć rzeczy, które nie mogłyby przydarzyć się nigdzie indziej.
Dawid, czterdziestoletni pisarz, myśli o sobie z czymś
w typu politowania. Wie, iż żyje, lecz od dawna niewiele czuje.
Właśnie przyjechał na wyspę. Chce skończyć powieść.
Domem pracy twórczej opiekuje się Muriel. Początkowo Dawid nie widzi w niej nic więcej aniżeli w tych, od których chce uciec. Na wyspie jest jednak trochę jak w sanatorium Berghof -
czuje się mocniej, widzi się wyraźniej, rzeczywistość jest intensywniejsza.
ale lato i stypendium się kończą. A w domu czekają żona i córka.
Opowiedziane czterema porami roku zaskakujące literackie love story o powrotach i rozstaniach bez pożegnań.
Żanna Słoniowska - ur. W 1978 roku we Lwowie. Ukrainka o polskich korzeniach, pisarka, dziennikarka i tłumaczka. Zadebiutowała książką Dom z witrażem, która wygrała konkurs Wydawnictwa Znak Literanova na najkorzystniejszą powieść. Książka otrzymała Nagrodę Conrada, była nominowana do Nagrody Literackiej Nike, ukazała się w szerokiej Brytanii, Francji, Niemczech, na Ukrainie i w Rosji. Znalazła się na niedługiej liście brytyjskiej nagrody The Warwick Prize for Women in Translation. Krytycy uznają Żannę Słoniowską za jeden z najciekawszych głosów współczesnej literatury europejskiej. Wyspa to jej druga powieść.
Powyższy opis pochodzi od wydawcy.