Prowokacyjna i wcale nie nieprawdopodobna historia, będąca przestrogą przed śmiałymi wynalazkami człowieka, które niepostrzeżenie wymykają się spod kontroli... Pokaźna Brytania przegrała wojnę o Falklandy, rząd Margaret Thatcher chwieje się w posadach, a Alan Turing osiąga przełom w pracy nad nienaturalną inteligencją.
W świecie nie do końca podobnym do tego, który znamy, dwoje kochanków i... Android zostaną poddani niezwykłej próbie... Człowieczeństwa. Londyn, lata 80. XX wieku w alternatywnej rzeczywistości. Charlie, człowiek bez cechy, lekkomyślnie dryfujący poprzez życie i unikający jak ognia pełnoetatowej pracy, dokładne planuje swój przyszły związek z Mirandą.
Nie wie,błyskotliwa studentka, córka znanego literata mieszkająca piętro wyżej, skrywa szokujący sekret. Otrzymany spadek Charlie przeznacza całkowicie na Adama, który należy do pierwszej partii syntetycznych ludzi.
Wspólnie z piękną sąsiadką konfigurują jego osobowość. Ten niemal rewelacyjny okaz ludzki - ładny, silny i mądry - stworzy z Charliem i Mirandą uczuciowy i emocjonalny trójkąt. Już wkrótce cała trójka stanie przed głębokim dylematem moralnym, który doprowadzi do gwałtownego kryzysu w tym asymetrycznym związku.
Nowa przewrotna powieść Iana McEwana stawia fundamentalne pytanie o istotę człowieczeństwa. Co tak naprawdę czyni nas ludźmi: to, co czynimy, czy to, jacy jesteśmy$597 Czy dzieło może przerosnąć twórcę$598 Czy maszyna może oddać wielowymiarowość ludzkiej natury i odnaleźć się w świecie, w którym nic nigdy nie jest czarno-białe$599 "Jedna z najkorzystniejszych powieści McEwana.
konwencjonalnie mroczna i przewrotna, a równocześnie wyraźnie bardziej komercyjna aniżeli wczesne powieści tego autora. Nie do wiary, że tak inteligentna powieść jest jednocześnie tak znakomitą rozrywką." Alex Preston, "Observer" "Ta książka udowadnia, że McEwan jest jednym z najwybitniejszych autorów swojego pokolenia.
Pobudza wyobraźnię i intelekt, lektura tej książki to pokaźna przyjemność." Lara Feigel "Spectator" "Wielowarstwowa i niepokojąca powieść, którą McEwan udowadnia po raz kolejny, iż jest mistrzem snucia opowieści.
Złowieszcza i inteligentna gra z czytelnikiem." Marcel Theroux, "The Guardian" "McEwan to bezlitosny kronikarz naszych czasów - bezbłędnie rozpoznaje trapiące nas lęki." Bill Prince, "GQ" "wyjątkowo bogata powieść - jest tu ekscytujący pomysł fabularny, i cały kalejdoskop emocji, najnowsze teorie naukowe, odważne rozważania filozoficzne i słuszne spostrzeżenia socjologiczne.
błyskotliwie inteligentna i literacko nieprzeciętna powieść!" Peter Kemp, "Sunday Times" "Od czasu Bookera za "Amsterdam" wiadomo, że Ian McEwan pisze wybitnie korzystne powieści."Maszyny takie ja" mogą być śmiało cenione za najkorzystniejszą z nich." "The Guardian" Powyższy opis pochodzi od wydawcy.