Projekt poetycki Dumitru Crudu to postępowa sielanka, a raczej marzenie o sielance, z nią - muzą, kochanką, czasem erotyczną zabawką - w roli głównej. W tej poezji z pozoru nic się nie dzieje, jej bohater przypatruje się karaluchom i motylom, pasie świnie i...
pisze o tym wiersze - ale w tym niedzianiu się głęboko wybrzmiewa samotność i potrzeba bliskości z drugim człowiekiem. Dymitr - alter ego autora albo jego krzywe odbicie - naszkicowany jest prymitywistyczną kreską, do szczęścia potrzeba mu niewiele.
Po lekturze kilkudziesięciu wierszy o Dymitrze, który snuje się po pustych pokojach swojego życia, mamy go szczerze dość, a nasza irytacja idzie w parze z podziwem i zazdrością, bo jakiej odwagi potrzeba, by nic nie robić i jeszcze się tym chwalić.
Warto zaprzyjaźnić się z Dymitrem - antybohaterem w czasach, gdy nadrzędną wartością jest pragmatyzm. Dumitru Crudu (ur. 1967) - piszący po rumuńsku mołdawski poeta, prozaik, dramatopisarz, krytyk literacki, autor książek dla dzieci.
Urodził się niedaleko Ungheni, studiował w Kiszyniowie, Tbilisi, skąd uszedł przed wojną domową na początku lat 90., a następnie w Braszowie i Sybinie. Mieszka w Kiszyniowie. Zadebiutował tomem wierszy Falsul Dimitrie w 1994 roku.
Od tamtej pory wydał prawie trzydzieści książek: tomów wierszy, powieści i dramatów, za które otrzymał dużo nagród literackich w Mołdawii, Rumunii i w innych krajach. Ostatnio wydał zbiór prozy Moartea unei veveriţe (2017).
Tłumaczony na kilkanaście języków (na polski dotychczas nie). W 1998 roku współtworzył poetycki kierunek fracturism, nawołujący do opisywania codziennego życia, nonkonformizmu i nieufności wobec mód i konwencji literackich.
Fałszywy Dimitr jest wydaną w 2014 roku autorską antologią poezji Dumitru Crudu, zawierającą wiersze z pięciu tomów, utwory juwenilne, rozproszone i wcześniej niepublikowane.