Słowenia. W krainie winnic, dzikiej przyrody i absolutnego zauroczenia
Słowenia, choć znikoma, obfituje w przyrodnicze cuda. Ponad połowa jej terytorium jest pod ochroną w obrębie Triglavskiego Parku Narodowego i licznych rezerwatów. Winnic jest tu tak sporo, iż jedna przypada na 70 mieszkańców kraju. Do tej układanki można dodać miasta pełne zabytków, gdzie czas się zatrzymał, i sporo nieograniczonych możliwości na aktywny wypoczynek na łonie natury.
Słowenia... Mój niepokaźny raj na ziemi. Pomimo tego, iż przy bliższym poznaniu na tym doskonałym wizerunku pojawiają się niewiele znaczące rysy, stanowi dla mnie jeden z ciekawszych kierunków podróżniczych w tej części Europy. Bez trudu można się zakochać nie tylko w słoweńskich krajobrazach,zwykle w otwartości jej mieszkańców, pysznym winie i jeszcze lepszym jedzeniu.
Aleksandra Zagórska-Chabros
SŁOWEŃSKI ALFABET PODRÓŻNICZY
A jak Ajdovska Deklica
B jak Bohinjska Bistrica
C jak Celje
D jak droga pod Mangart
E jak Ecohotel Koroš
F jak Franja, Bolnica Franja
G jak Goriška Brda
H jak Hrib Straža nad Blejskim jezerom
I jak Idrija
J jak Jaskinie Szkocjańskie
K jak Kočevje
L jak Ljubljanski grad
M jak Mestni Park w Mariborze
N jak Nebotičnik
O jak Otok, Blejski Otok
P jak Panoramska Cesta Solčava
R jak Rezerwat Zelenci
S jak Socza
T jak Tolmin
U jak Uršlja gora
W jak Wodospad Peričnik
Z jak Zgornje Jezersko
Aleksandra „ruda" Zagórska-Chabros – góralka z Gór Świętokrzyskich. Autorka popularnego bloga Bałkany według Rudej oraz przewodników po Bałkanach (m.in. Po Serbii, Bośni i Hercegowinie, Słowenii i Czarnogórze) i książki Bałkany. Podróż w mniej znane. Gdy nie pracuje albo nie pisze, to biega, jeździ na rowerze, spaceruje z psami i oczywiście podróżuje.