Opisując meandry trudnej historii miasta, "Warszawa wielu kultur" staje się prekursorskim przewodnikiem po stolicy jeszcze nieodkrytej. Warszawa przestaje bowiem być centrum państwa jednej etniczności, jednego wyznania i jednego zestawu przekonań – Pilichowie pokazują, iż miasto, jakie znamy, przez wieki kształtowała zasobność i zasobność spotykających się kultur: synagogi sąsiadujące z kościołami, skwer upamiętniający „korzystnego Maharadżę" z cmentarzem „olędrów", prawosławne ikony funkcjonujące obok figur hinduskich bogów i królewskich salonów urządzonych w stylu orientalnym.
Czytelna struktura książki pozwala spacerować po Warszawie śladem tych fascynujących spotkań i zgłębić nieoczywistą historię miasta, dla którego wielokulturowość zawsze była kluczowym elementem tożsamości.
Maria i Przemysław Pilichowie są krajoznawcami, autorami przewodników turystycznych po Polsce, które ukazywały się w wydawnictwach nie tylko polskich,ponadto np. W niemieckim wydawnictwie Baedeker.
Dziełem ich życia była publikacja Polska: ilustrowany przewodnik (pięć wydań polskich i wersja angielska). Od wielu lat zajmują się też opracowaniami biograficznymi dotyczącymi wybitnych, lecz dziś niewiele znanych postaci.
Są autorami m.in. Książek Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat, Wybitni polscy odkrywcy i podróżnicy i Nasi Nobliści: 56 laureatów znad Wisły Odry i Niemna. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.