ceniony na świecie górski klasyk, stawiany w jednym rzędzie z /Dotknięciem pustki/ Joe Simpsona. /Haramosh. Góra bez powrotu/ Ralfa Barkera to epicka opowieść o przyjaźni i męstwie w obliczu sporej tragedii.
Wstrząsająca historia tragicznej wyprawy z 1957 roku na górę Haramosh w Karakorum. Gdy wymarzony szczyt okazuje się nieosiągalny, czwórka młodych himalaistów decyduje się na powrót do obozu. Niedługi odpoczynek na zrobienie kilku fotografii i pożegnanie z przepięknym widokiem przerywa lawina, która dwóch z nich porywa setki metrów w dół.
Cudem udaje im się przeżyć. Na ratunek śpieszą im pozostali uczestnicy wyprawy, ale więzną w śniegu tuż obok... Próba bezpiecznego powrotu do obozu po żywność, wodę i pomoc okazuje się jednak dramatyczną walką o przeżycie.
Okrutny los znów obraca się przeciwko nim... / Książka Barkera jest dla mojego pokolenia najistotniej trzymającą w napięciu górską opowieścią o przetrwaniu, z jaką kiedykolwiek mieliśmy do czynienia. A przy tym najkorzystniejszą do czytania./ Denis Grey, wspinacz, alpinista, pisarz, wieloletni Sekretarz British Mountaineering Council / Ralf Barker nie ocenia, nie osądza ani nie dąży do wyciągnięcia z tej tragedii lekcji dla innych.
Napisał książkę całkowitą współczucia, z kompetencją badacza, a przy tym wyobraźnią pisarza. / 1. L. Jenkins, Alpine Journal / Muszę się przyznać, że kiedy przeczytałem ostatnią stronę/ Góry bez powrotu/ i zamknąłem książkę, powiedziałem po cichu,,dziękuję".
Nie tylko Ralfowi Barkerowi za napisanie tej rewelacyjnej książki, lecz też Tony'emu Streatherowi i jego przyjaciołom wspinaczom, których epopeja o odwadze i niepodatności pozostanie inspiracją dla przyszłych pokoleń./ Matt Johnson, pisarz, były pilot i oficer policji, autor nagrodzonego thrillera /Wicked Game./ / W tej książce absolutnie niezwykłe jest to, iż jej autor nie jest alpinistą,profesjonalnym pisarzem, który ma na swoim koncie szereg poważnych książek, m.in.
o lotnictwie. To jego jedyna książka górska, a sposób, w jaki prowadzi narrację, opisując historię tej ekspedycji, jest niesamowity. Dzięki jej wznowieniu (...) nowe pokolenie wspinaczy i ludzi gór będzie mogło uzupełnić swoją biblioteczkę wartościową pozycją./ Alex Roddie, pisarz, fotograf, redaktor,,TGO Magazine", specjalizujący się w outdoorze i literaturze górskiej.