Czy wiedzą Państwo, iż w Polsce istnieją prawnie ustanowione 32 porty morskie? A u ujścia Wisły już 1000 lat p.n.e. Istniała osada rybacka? Skąd pochodzi nazwa portu Tolkmicko na Zalewie Wiślanym? Od kiedy Elbląg rywalizował z Gdańskiem o handel towarami transportowanymi Wisłą? Jakie przedsiębiorstwa eksploatacyjne działają na terenie największych portów i który dzień w roku jest najważniejszy dla każdego Kaszuba związanego z morzem?
Na te i inne pytania odpowiada książka Dariusza Konkola i Tomasza Perki Polskie porty morskie. Odnajdą w niej Państwo podstawowe dane o portach: równocześnie tych znacznych, do których zawijają największe statki morskie, m.in. W Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu, jak i niewiele znaczących na Zalewie Wiślanym i Zalewie Szczecińskim, z których korzystają z zasady rybacy i żeglarze.
Publikacja pokazuje podstawowe dane o każdym z tych portów. Przybliża ich historię, opowiada o funkcjonowaniu, znaczeniu gospodarczym i rozwoju. Dzięki niej Czytelnik zyska wiedzę na temat gospodarki morskiej oraz polskiego wybrzeża.