Książka hinduskiego jogina i guru, który zyskał na Zachodzie tysiące entuzjastów nie jest kolejnym poradnikiem ukazującym proste recepty na osiąganie szczęścia. Czym według Autora jest szczęście$803 na ogół stanem umysłu, niezależnym od okoliczności zewnętrznych, wartością, którą odnaleźć można jedynie w sobie.
We właściwy sobie pełen humoru, życzliwy i kolorowy sposób Jogananda odsłania przed czytelnikami kolejne etapy na drodze do szczęścia i spełnienia. Są to pomiędzy innymi - kwestia dokonania wyboru bycia szczęśliwym, użytkowanie stosownych narzędzi i technik, dzielenia się z innymi.
Życie w równowadze, regularna medytacja, dbałość o postawę całkowitą życzliwości i nieoceniania innych ludzi, to elementy kreujące poczucie szczęścia. Nie czekaj na zmianę okoliczności czy nastawienia swoich bliskich, bądź szczęśliwy już dzisiaj, niezależnie od tego, czy jesteś bogaty czy biedny, zdrowy czy chory, żyjesz w dobrym czy złym związku, kimkolwiek jesteś, cokolwiek robisz - mówi autor.
Zdaniem Joganandy ludzie o silnym charakterze są z zasady najszczęśliwsi. Nie obwiniają nikogo za swoje problemy. Nic nie jest w stanie zakłócić ich szczęścia, bowiem nie dopuszczają do siebie negatywnych myśli, nie pozwalają, by działania innych ludzi miały na nich ujemny wpływ.
Z kolei ci, którzy bezustannie rozglądają się na zewnątrz w poszukiwaniu wsparcia i pożywienia natury materialnej czy duchowej stopniowo tracą zasoby energii, pozbawiając się sił życiowych. Miłość, radość, wyobraźnia, życzliwość dla ludzi, mądrość i szczęście rodzą się w sercu i obejmują całe ciało.
Kto raz pozna wyższą radość płynącą z wnętrza, pisze Jogananda, już za każdym razem będzie je przedkładał nad ulotne przyjemności świata zewnętrznego. Umiejętność odróżniania naszych potrzeb od zachcianek i kaprysów, jest podstawą szczęścia.
Potrzeb mamy naprawdę niewiele, podczas gdy kolejne kaprysy rodzą się na każdym kroku. Uleganie im budzi niepokój i zamęt, pozbawia nas łączności z wewnętrznym źródłem. Współczesny świat może w jeszcze pokaźniejszym stopniu, niżeli za czasów hinduskiego guru, jest niespokojny i zwodniczy.
Mami nas obietnicami łatwego spełnienia, wiecznej młodości. Starczy, iż kupimy kolejny drogi artykuł, podejmiemy pracę w korporacji, wyjedziemy na wakacje do dalekich krajów. Trudno się nie pogubić w tym chaosie "szans" i możliwości.
Książka Joganandy jest dziś poprzez to jeszcze cenniejsza: pełna mądrości i głębokiego spokoju płynącego ze znajomości starożytnej mądrości Indii.