Książkę tę napisałyśmy na prośbę naszych uczniów, przygotowujących się do egzaminu maturalnego z chemii – i to właśnie im chciałybyśmy podziękować niezwykle.
Książka ta nie jest podręcznikiem ani vademecum, jest zbiorem danych wyselekcjonowanych poprzez lata naszej pracy, koniecznych do zrozumienia zagadnień z chemii nieorganicznej w zakresie szkoły średniej. Struktura książki przystępne usystematyzowanie i przyswojenie wiadomości, lecz pod warunkiem, że będą czytane i analizowane przy optymalnej koncentracji. Skategoryzowane treści starałyśmy się przedstawić w sposób prosty, czasem obrazowy, przy tym nie trwoniąc nic z ich wartości merytorycznych.
Stworzyłyśmy niemało schematów, w których zakodowałyśmy sporą ilość danych ogólnych pomocnych przy rozwiązywaniu najistotniej złożonych zadań maturalnych.
Książka mieści pełne rozwiązania przykładowych zadań (czasami dwoma albo trzema sposobami) z ich analizą. Uczy rozmaitych sposobów rozwiązywania zadań, a także wyciągania wniosków na podstawie doświadczeń i ich obserwacji. W książce nie zamieściłyśmy układu okresowego i innych tablic, żeby każdy uczeń od początku nauki chemii w szkole ponadpodstawowej korzystał z kart: „Wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki" umieszczonych na stronie
Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Naszym zdaniem uczeń korzystając z tej czarnobiałej książki powinien używać barwnych zakreślaczy do zaznaczania znacznych dla niego treści i dopisywać uwagi i inne przykłady na marginesach. W ten sposób stworzy dla siebie jednostkowy bank danych z chemii nieorganicznej i fizycznej, konieczny do zdania egzaminu maturalnego z chemii.