W książce autorki przedstawiają, między innymi, propozycję porządku terminologicznego dotyczącego pojęć,,cykl życia" i,,bieg życia". W ich bowiem ocenie są one równocześnie w języku potocznym, jak i w publikacjach naukowych wykorzystywane w sposób dowolny, dość przypadkowy i nie zawsze dogłębnie przemyślany.
Pomimo iż w dorobku nauk społecznych można znaleźć niemało publikacji dotyczących relacji pomiędzy zagadnieniami biegu lub cyklu życia a polityką (polityką publiczną, polityką społeczną), istnieje, zdaniem autorek, potrzeba dokonania systematycznej analizy specyfiki każdej z tych dwóch kategorii w nauce o polityce społecznej.
Celem autorek jest równocześnie ukazanie zalet i ograniczeń obu omawianych podejść badawczych, jak i usytuowanie ich w szerszym kontekście teorii polityki społecznej.Autorki oferują, aby w nauce o polityce społecznej używać - jako podstawowych - dwóch pojęć: cykl życia (ang.
life cycle) i bieg życia (ang. Life course) - nadając im oryginalne dla polityki społecznej definicje i traktując je nie tylko jako kategorie nauki, lecz także jako dwie swoiste perspektywy badawcze. Te perspektywy cechują jednocześnie różnice, jak i podobieństwa.
Uznają jednak, że w każdej z nich należy uwzględniać m.in.: temporalny rozmiar dystrybucji osobistych i społecznych zasobów, jakie jednostki posiadają albo mogłyby posiadać do dyspozycji, holistyczne podejście do życia człowieka, wielość czynników formujących proces i bieg życia i obecność momentów bezprecedensowych (kryzysów) w procesu i biegu życia.