Problematyka solidarności w ujęciu prawnym i dobra wspólnego niezmiennie pozostaje jednym z najbardziej dyskutowanych zagadnień w nauce prawa. Solidarność i dobro wspólne to wartości usytuowane poza bezpośrednią sferą regulacji normatywnych.
Ich znaczenie odwołuje się do podstaw funkcjonowania wspólnoty politycznej, prawo zaś stanowi szczegółowe narzędzie regulacyjne używane w obrębie tej wspólnoty. Analizie zostały poddane takie gałęzie prawa, jak prawo: administracyjne, cywilne, europejskie, finansowe, gospodarcze, karne i międzynarodowe.
W opracowaniu znalazły się teksty odwołujące się do instytucji społeczeństwa obywatelskiego, doktryn politycznych, ochrony środowiska, prawa rodzinnego, stosunków międzynarodowych oraz dotyczące kontrowersji związanych ze używaniem m.in.
prawa cywilnego, prawa pracy, prawa podatkowego. Pokaźny zakres poruszonych tematów od teorii i filozofii prawa, poprzez prawo konstytucyjne, aż po rozmaite dogmatyki prawne powoduje, że opracowanie będzie atrakcyjne nie tylko dla naukowców, ale także dla praktyków funkcjonujących w ramach poszczególnych specjalizacji prawniczych.