W lutym 2001 roku grupa kilkunastu pasjonatów programowania zebrała się w Snowbird w stanie Utah, żeby podyskutować na temat sprawności tworzenia oprogramowania i określić nowe zasady pracy. Nie był to cel nietrudny do osiągnięcia.
Siedemnaście osób o w całości najróżniejszych doświadczeniach i przekonaniach raczej rzadko wypracowuje wspólne stanowisko. A jednak w tym przypadku tak się stało i powstał Manifest Agile. Właśnie wtedy narodziła się jedna z najważniejszych idei w świecie oprogramowania, która stopniowo zyskiwała sympatyków także poza światem programistów.
rozszerzająca się popularność Agile sprawiła, iż wielu starało się upiększać, rozmywać czy modyfikować jego koncepcje. Powoli dookoła Agile nagromadziły się nieporozumienia. Ta książka jest bardzo koniecznym powrotem do podstaw Agile.
Przyda się nowemu pokoleniu programistów, nieprogramistów i osób, które kierują zespołami. Znalazł się tu jednoznaczny opis sedna Agile jako prostej i spójnej koncepcji zwinnego zarządzania nieznacznym projektem w niewielkim zespole.
To niezwykle ważny aspekt Agile, gdyż wielkie projekty składają się z szeregu małych projektów. Pokazano tu, jak zaimplementować metodyki Agile w poprawny, czysty sposób. Zaprezentowano kluczowe koncepcje w ich pierwotnej formie.
Wyjaśniono zasady poszczególnych praktyk. Przy tym wszystkim książka jest szczerą, osobistą opowieścią o historii Agile i jego fundamentalnej idei. W tej książce między innymi: o czym jest Agile i jaka jest jego istota, o właściwe stosowanie metodyki Scrum, o najważniejsze praktyki biznesowe Agile, o najważniejsze praktyki techniczne Agile, o wartości i rzemieślnictwo a praca zwinnych zespołów.
Agile: nieprzemijalna idea zwinnego rozwoju projektu! Robert C. Martin (Wujek Bob) jest programistą od 1970 roku. Jest uwielbianym mówcą na konferencjach całego świata. Napisał pomiędzy innymi książki Czysty kod (Helion, 2009), Agile.
Programowanie zwinne: zasady, wzorce i praktyki zwinnego wytwarzania oprogramowania w C# (Helion, 2008), Mistrz czystego kodu. Kodeks progresywnania mistrzowskich programistów (Helion, 2013) i UML for Java Programmers (Prentice Hall, 2003).
Oprócz tego Martin opublikował setki artykułów, rozpraw i wpisów na blogach. Działał jako redaktor naczelny magazynu,,The C++ Report" i był pierwszym przewodniczącym organizacji Agile Alliance.
Założył i prowadzi międzynarodową markę Object Mentor Inc., skupiającą doświadczonych programistów i menedżerów specjalizujących się we wspomaganiu firm w realizacji trudnych projektów.