Książka dedykowana jest dla lekarzy i studentów weterynarii, także hodowcy i miłośnicy kotów znajdą w niej mnóstwo cennych informacji na temat chorób zakaźnych ich zwierząt. Bogato ilustrowana zdjęciami opisuje w przystępny sposób przyczyny i istotę, sposób szerzenia się, zasady rozpoznawania i zwalczania takich częstych u nas problemów jak panleukopenia, białaczka (FeLV), wirusowy niedobór immunologiczny (FIV), katar, chlamydioza, mykoplazmoza, grzybice skórne i wielu innych.
Szczególne miejsce zajmuje zakaźne zapalenie otrzewnej kotów (FIP), będące nadal wyzwaniem diagnostycznym i terapeutycznym. Nad obecnymi na naszym rynku tłumaczeniami zagranicznych podręczników ma tę przewagę, że napisana jest przez znanego w naszym kraju (i nie tylko) nauczyciela akademickiego, a równocześnie doświadczonego lekarza kotów praktykującego od dziesiątków w Polsce, a więc znającego nasze realia, w szczególności możliwości diagnostyczne i terapeutyczne.
Podręcznik gromadzi informacje na temat epidemiologii, rozpoznawania, leczenia i profilaktyki chorób kotów w naszych warunkach z uwzględnieniem aspektów zagrożenia zdrowia człowieka. Liczne tabele, schematy i 50 kolorowych fotografii z całą pewnością ułatwią poznanie objawów i zrozumienie niełatwej niekiedy patogenezy niektórych zakażeń.
O przydatności tego podręcznika świadczy także fakt, iż oddajemy czytelnikom obecnie jego wznowienie, jako iż pierwszy nakład został dość ekspresowo wyczerpany. Książka udziela wyczerpujących odpowiedzi na pytania znaczne dla każdego hodowcy i praktyka: Od kiedy w Polsce występuje u kotów wirusowa gorączka krwotoczna$850 Jak zniżyć ryzyko FIP w hodowli$851 Dlaczego nowa szczepionka przeciw białaczce mieści wirus ospy kanarków$852 Jak leczyć w naszych warunkach mykoplazmozę hemotropową kotów$853 Od kiedy dostępna jest szczepionka przeciw FIV$854 Czy koty w Polsce chorują na chlamydofilozę$855 Czy szczepienie przeciw wściekliźnie może kotu zaszkodzić$856 Czy kot może się zarazić kaszlem psiarniowym albo parwowirozą od psa$857 Czy FIP jest chorobą zaraźliwą$858 Prof.
dr hab. Tadeusz Frymus jest kierownikiem Zakładu Chorób Zakaźnych i Epidemiologii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW. Kieruje także specjalizacyjnym studium podyplomowym "Choroby kotów i psów" oraz wykłada zakaźne choroby tych gatunków zwierząt na dodatek w innych ośrodkach akademickich.
Prowadził gościnne wykłady dla studentów w Niemczech. Dodatkowo wraz z żoną prowadzi własną lecznicę dla śladowych zwierząt. Byc może to łączenie teorii z praktyką powoduje, że studenci uważają go za jednego z najkorzystniejszych wykładowców na Wydziale, a jego poprzednie książki o chorobach kotów i psów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem lekarzy, studentów oraz hodowców.