Choroby nerek. Kompendium Współczesna nefrologia wydana w zwartej, czytelnej formie, ze zwróceniem szczególnej uwagi na zagadnienia kliniczne chorób nerek. Materiały zostały przygotowane dokładnie i rzetelnie poprzez cenionych specjalistów, najkorzystniejszych znawców poszczególnych tematów.
ciekawa szata graficzna, jednolity układ rozdziałów, tabele, ryciny i algorytmy na pewno ułatwią Czytelnikom przyswojenie wiedzy zawartej w kompendium. W książce omówiono takie zagadnienia, jak: rozpoznawanie chorób nerek, wywiady i badanie przedmiotowe, czynniki ryzyka, metody laboratoryjne, badania obrazowe, histologiczne, izotopowe, genetyczne, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej, ostre uszkodzenie nerek, zespół wątrobowo-nerkowy, przewlekła choroba nerek, schorzenia kłębuszków nerkowych, śródmiąższowe zapalenie nerek, tubulopatie, zakażenia dróg moczowych, kamica nerkowa, nowotwory, nadciśnienie tętnicze, ciąża u pań z przewlekłą chorobą nerek, transplantacje, farmakologia - w tym leczenie zachowawcze schyłkowej niewydolności nerek i zasady progresywnania nerko-ochronnego oraz odmienności terapii chorób nerek u osób starszych, zwrócono również uwagę na progresywnanie dietetyczne, a także zalecenia KDIGO, ERBP, ESH/ESC.
konieczne jest zapewnienie odpowiednich materiałów edukacyjnych zawierających aktualną wiedzę dotyczącą szeroko pojętej nefrologii. Niewątpliwie zamysł stworzenia podręcznika będącego kompendium wiedzy w tym zakresie przyświecał twórcom obecnego wydania,,Chorób Nerek.
Kompendium". Redakcji całości podjął się tym razem profesor Andrzej Więcek z Katowic. W środowisku nefrologicznym jest to osobowość nie wymagająca rekomendacji. Jako jedyny jak dotąd reprezentant naszego kraju był powołany do kierowania europejską nefrologią jako prezydent European Renal Association - European Dialysis and Transplant Association.
równocześnie był członkiem wielu zespołów europejskich i światowych opracowujących zalecenia i rekomendacje w zakresie diagnostyki i terapii szeregu stanów i zespołów widocznych dla pacjentów nefrologicznych.
Nic zatem dziwnego, że zaproponowany przez niego razem z Panią doc. Teresą Nieszporek spis treści jest zapowiedzią powstania progresywnego podręcznika. Znalazło się w nim bowiem miejsce na omówienie zarówno z zasady występujących schorzeń nerek, jak też na zwrócenie uwagi na choroby rzadkie i uwarunkowane genetycznie.
W sposób szczegółowy omówiono metody diagnostyczne od najprostszych do najistotniej niełatwych. Zwrócono szczególną uwagę na zasady farmakoterapii i leczenia dietetycznego, a także regulowanie dawkowania leków do stopnia progresywnia przewlekłej choroby nerek.
Z pokaźnym znawstwem przedstawiono metody leczenia nerkozastępczego od dializy otrzewnowej i hemodializy po przeszczepianie nerek. Zwrócono także uwagę na możliwość równoległego przeszczepiania nerek i innych narządów, co ma coraz częściej miejsce w polskich ośrodkach transplantacyjnych.
Biorąc pod uwagę wspominane wcześniej trendy epidemiologiczne oraz przewagę osób w podeszłym wieku pośród potencjalnych pacjentów nefrologicznych problem ten został wyraźnie wyeksponowany w wielu rozdziałach.
na dodatek poświęcono mu specjalną uwagę w osobnej części podręcznika. Także wybór autorów poszczególnych rozdziałów jest gwarancją wysokiego poziomu tego opracowania. Prof. Dr hab. N. B. Rutkowski,