Podręcznik skierowany do uczniów kształcących się w zawodzie technik robót wykończeniowych w budownictwie z zakresu kwalifikacji BD.21 (Organizacja, kontrola i sporządzanie kosztorysów robót budowlanych).
Autor wyczerpująco opisał kwestie związane z zagospodarowaniem, zabezpieczeniem i oznakowaniem terenu budowy oraz sporządzaniem planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Przedstawił na dodatek zasady organizacji i kontrolowania robót tynkarskich, okładzinowych, malarskich, tapeciarskich i podłogowych.
Do publikacji dodano przykładowe wzory: o umowy o roboty budowlane, o wniosku o pozwolenie na budowę albo rozbiórkę, o zgłoszenia budowy lub przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, o oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, o informacji dodatkowej do wniosku o pozwolenie na budowę albo rozbiórkę, zgłoszenia budowy albo przebudowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego, a także oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, o decyzji o pozwoleniu na budowę albo rozbiórkę, o deklaracji cechy użytkowych, o krajowej deklaracji parametry użytkowych, o oświadczenia kierownika budowy o zgodności stworzonych robót z projektem budowlanym i pozwoleniem na budowę, a także przepisami i normami, a także o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy, o protokołu z kontroli obowiązkowej zakończonej budowy obiektu budowlanego, o protokołu odbioru rusztowań.
Układ treści: 1. Dokumentacja budowy 1.1 Podstawy prawne 1.2 Uczestnicy procesu budowlanego 1.3 Projekt budowlany 1.4 Plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia 1.5 Pozwolenie na budowę. Dziennik budowy 1.6 zastosowane wyroby budowlane 1.7 Odbiór robót.
Zakończenie budowy 2. Zagospodarowanie terenu budowy 2.1 Ogólne zasady zagospodarowania terenu budowy 2.2 Ogrodzenie i tablica informacyjna 2.3 Drogi tymczasowe na terenie budowy 2.4 Urządzenia ogólne na terenie budowy 2.5 Magazynowanie materiałów na budowie 2.6 Obiekty administracyjne i socjalne na budowie 2.7 Obiekty produkcyjne i wytwórnie pomocnicze 2.8 Ochrona przeciwpożarowa, przeciwporażeniowa i ochrona środowiska na terenie budowy 2.9 Rusztowania, pomosty robocze, drabiny 2.10 Przygotowanie budowy do robót w okresie zimowym 3.
Organizacja robót tynkarskich 3.1 typy tynków 3.2 Przygotowanie podłoży pod tynki 3.3 wykonywanie tynków tradycyjnych 3.4 wykonywanie tynków cienkowarstwowych elewacyjnych, gipsowych, specjalnych 3.5 Organizacja robót tynkarskich.
Odbiór robót tynkarskich. Wyodrębnionia bhp dotyczące robót tynkarskich 4. Organizacja robót okładzinowych 4.1 Ogólne zasady wykonywania okładzin 4.2 Podłoża pod okładziny 4.3 Przygotowanie do wykonania okładzin 4.4 wykonywanie okładzin z różnych materiałów 4.5 Kontrola wykonania okładzin.
Odbiór okładzin. Wyznaczonia bhp dla robót okładzinowych 5. Organizacja robót malarskich 5.1 Przegląd tworzyw do robót malarskich 5.2 Przygotowanie podłoży pod powłoki malarskie 5.3 Techniki realizowania powłok malarskich 5.4 Organizacja robót.
Warunki techniczne wykonania i odbioru robót malarskich. Zasady bhp 6. Organizacja robót tapeciarskich 6.1 typy tapet. Materiały pomocnicze. Narzędzia i sprzęt do tapetowania 6.2 Przygotowanie podłoży pod tapety.
Przyklejanie tapet 6.3 Organizacja robót tapeciarskich. Warunki technologiczne wykonania i odbioru robót tapeciarskich 7. Organizacja robót podłogowych 7.1 Zasady konstruowania podłóg 7.2 wykonywanie posadzek z materiałów drzewnych 7.3 realizowanie posadzek z wykładzin tekstylnych i z polichlorku winylu (PVC) 7.4 realizowanie posadzek mineralnych 7.5 Warunki techniczne wykonania i odbioru robót.