Przedwiośnie to powieść polityczna autorstwa wybitnego Stefana Żeromskiego. Utwór powstał w 1924 roku. Głównym bohaterem jest Cezary Baryka. W powieści występują ponadto: Jadwiga z Dąbrowskich Baryka, Seweryn Baryka, Szymon Gajowiec, Hipolit Wielosławski, Karolina Szarłatowiczówna, Wanda Okszyńska, Laura Kościeniecka i Antoni Lulek.
Lektura składa się z trzech części: Szklane domy, Nawłoć, Wiatr od wschodu. Przedwiośnie to powieść o dojrzewaniu głównego bohatera. Dotyczy zarówno przemiany wewnętrznej i zewnętrznej. Z powieści wyłania się także polityczny i społeczny obraz Polski, która dopiero co odzyskała niepodległość.
Powyższe wydanie może stanowić inspirację równocześnie dla uczniów jak i nauczycieli. Tekst główny wzbogacony jest o wskazówki interpretacyjne i hasła usprawniające nawigację po książce. Zabieg ten bezspornie ułatwi odnajdywanie omawianego fragmentu, zbieranie niezbędnych informacji, zapamiętywanie kluczowych kwestii, a także wpłynie na utrwalenie znajomości lektury.
Książka ta mieści atrakcyjny biogram autora, streszczenie, mapę mentalną, najważniejsze zagadnienia omawiane na lekcjach, a także niemało inspirujących danych, podpowiedzi i zadań, dzięki którym czytanie lektury staje się twórczą przygodą.
Wydanie jest zgodne z podstawą programową. Opracowanie powstało pod kierunkiem Katarzyny Zioły-Zemczak, wieloletniej nauczycielki języka polskiego, która posiada ogromne doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.
obecnie pracuje jako konsultantka ds. Języka polskiego.