Podstawowym celem publikacji jest określenie znaczenia walki i wojny informacyjnej dla bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego w warunkach społeczeństwa informacyjnego i radykalnego wzrostu znaczenia informacji jako czynnika strategicznego. Walka i wojna informacyjna stały się immanentnym elementem konfliktów, zwykle poniżej progu otwartej wojny, stając się częścią konfliktów i wojen o charakterze hybrydowym.
Przedmiotem analizy w publikacji są obserwowane zmiany środowiska bezpieczeństwa, informacja jako zasób strategiczny i bezpieczeństwo informacyjne w kontekście zagrożeń i przeciwdziałania im, ze szczególnym uwzględnieniem cyberprzestrzeni jako sfery walki informacyjnej.
Odbiorcy publikacji to nie tylko badacze współczesnych problemów bezpieczeństwa, dziennikarze, specjaliści PR, analitycy polityczni, ale także studenci kierunków bezpieczeństwa, a także pokrewnych specjalności.
Tomasz R. Aleksandrowicz doktor habilitowany, profesor Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora w Pułtusku i Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, wykładowca Collegium Civitas. Pracował w pionach analitycznych służb specjalnych i Zespole Doradców Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Autor licznych publikacji dotyczących m.in. Problemów bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, prawnomiędzynarodowych i politycznych aspektów współczesnego terroryzmu, problemów służb specjalnych w stosunkach międzynarodowych, problemów analizy danych i walki informacyjnej.