Ucząc znaczących umiejętności, książka ta prezentuje, jak zaangażować pacjenta w proces terapii, opracować staranną konceptualizację przypadku, zaplanować leczenie i ustrukturyzować sesje. Nowe rozdziały zamieszczone w drugim wydaniu zawierają wskazówki do przeprowadzenia diagnozy i wdrożenia aktywizacji behawioralnej.
Wyjaśniono w nim kluczowe techniki terapeutyczne, w tym sposoby rozpoznawania, weryfikowania i podważania myśli automatycznych, modyfikowania podstawowych założeń i przekonań kluczowych i przeprowadzania interwencji behawioralnych i ukierunkowanych na doświadczanie.
Przedstawiono także wskazówki dotyczące radzenia sobie z trudnościami i uniemożliwiania nawrotom. Jest to postępowy i pełen rzetelnej wiedzy podręcznik, napisany z myślą o szerokim gronie odbiorców - od początkujących terapeutów poznawczo-behawioralnych do bardziej doświadczonych praktyków, którzy chcą udoskonalić swoje umiejętności.
Stanowi konieczną lekturę na podyplomowych kursach z dziedziny psychologii klinicznej, pracy socjalnej, psychiatrii i poradnictwa psychologicznego. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.