30 X 10 CM, PN - PŁYTA 1MM
Większość pracodawców rewelacyjnie rozumie, jak ważne jest korzystne oznakowanie miejsca pracy w celu zapewnienia pracownikom maksymalnego bezpieczeństwa. Asygnowane są do tego znaki bezpieczeństwa, których zadaniem jest ostrzeganie o potencjalnym zagrożeniu i tym samym ograniczenie ryzyka wypadku i uszkodzenia ciała. Znaki bezpieczeństwa wskazują dodatkowo na potężne zachowanie w danym miejscu.
wybór rodzaju znaków BHP zależy od charakteru zakładu pracy, infrastruktury budynku i realizowanych przez pracowników obowiązków. Czy jednak piktogramy BHP muszą pojawić się w każdym budynku wykorzystania publicznego i zakładzie pracy? Jakie są kary za brak oznakowania BHP?
Oznakowanie BHP w zakładach pracy jest podstawą bezpieczeństwa pracowników. Obecność znaków minimalizuje ryzyko wypadków, co bezpośrednio wpływa na zdrowie człowieka, jak i jego komfort pracy. Obok znaków informacyjnych i zakazów istnieją ponadto znaki nakazu BHP, które, jak sama nazwa wskazują, nakazują wykonanie potężnej czynności albo podjęcie wymaganego działania.
Konieczność używania znaków BHP wynika z przepisów prawnych. Zgodnie z Kodeksem Pracy pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom bezpieczeństwo w miejscu pracy. Jak wynika z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. W sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, w każdym zakładzie pracy, w którym występuje potencjalne zagrożenie, musi znaleźć się trafne oznakowanie BHP. Oprócz tego informacja o prawie do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jest zawarta w Konstytucji Rzeczypospolitej.
typy znaków BHP
Znaki BHP zostały podzielone zgodnie z wariantym ich przekazu, a także zagrożeniami. Uwydatnia się:
Obowiązki pracodawcy w zakresie BHP
Pracodawca nie tylko gwarantuje pracę swoim pracownikom i kontroluje jej postępy,również ma obowiązki bezpośrednio związane z Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. Określa je precyzyjnie Kodeks Pracy. Oprócz tego pracodawca jest zobowiązany zapewnić bezpieczeństwo osobom, które nie pracują w zakładzie, jednak czasowo w nim przebywają. Do jego obowiązków należą m.in.: organizacja pracy w bezpiecznym i higienicznych warunkach, bezzwłoczne likwidowanie wszystkich usterek, użytkowanie się do nakazów i zakazów organów kontrolnych, organizacja szkolenia BHP czyprzekazanie pracownikom solidnych wytycznych związanych z nowoczesnaniem na wypadek awarii i usterek instalacji bądź sprzętu.
Konsekwencje braku oznakowania BHP
Skoro obowiązki pracodawcy z zakresu BHP wynikają bezpośrednio z prawnych przepisów, ich nieprzestrzeganie skutkuje potężnymi konsekwencjami. Kary za brak oznakowania BHP głównie są w formie pieniężnej. Na pracodawcę nałożona zostaje grzywna za narażenie pracowników na niebezpieczeństwo. W unikatowych sytuacjach pracodawca może dostać ostrzeżenie od służb kontrolnych oraz nakaz wprowadzenia słusznych zmian, np. Uzupełnienia piktogramów BHP. Zdarza się jednak, nad wyraz jeśli problem się powtarza i zakład nie reaguje na nakazy organów kontrolnych,firma zostaje zamknięta.
stosowanie znaków BHP w miejscu pracy wynika z obowiązku pracodawcy zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Kary za brak oznakowania BHP, a także niestosowanie się do innych przepisów z tego zakresu skutkują obowiązkiem pracodawcy zapłaty grzywny albo ostatecznie zamknięciem zakładu.
wszystkie nasze produkty mają potrzebne atesty zależnie od ich przeznaczenia.
i tak:
Znaki bezpieczeństwa - Ochrona Przeciwpożarowa są zgodne z PN-EN ISO 7010:2020-07+A1:2021-04
Znaki bezpieczeństwa - techniczne Środki Przeciwpożarowe zgodne z PN-N-01256/04:1997+A1:2003
Znaki bezpieczeństwa - Ewakuacja zgodne z PN-EN ISO 7010:2020-07+A1:2021-04
Znaki bezpieczeństwa - Ewakuacja zgodne z PN-N-01256/04:1997+A1:2003
Znaki bezpieczeństwa - Ochrona przeciwpożarowa zgodne z PN-N-01256/04:1992