W świetle wyników badań trudno nie zgodzić się z tezą Autora, że głównymi grzechami dziennikarstwa są: brak wiedzy, zniżanie standardów etycznych, lekceważenie podstawowych zasad warsztatowych, uleganie naciskom, korupcji, upolitycznienie, uleganie presji reklamodawców, likwidowanie z zawodu osób z największym doświadczeniem, a także zatrudnianie osób bez wymaganych umiejętności. () Dziennikarze w Polsce jako grupa zawodowa bez dwóch zdań nie stanowią wspólnoty i nie przyczyniają się do jej budowania. Raczej sami są podzieleni i bezsprzecznie swoimi działaniami utrwalają istniejące podziały społeczne. Co jednak ważne i optymistyczne zarazem, Autor nie poprzestaje na namalowaniu portretu, lecz daje właściwe w mojej ocenie rekomendacje, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji. Co warte podkreślenia, ich celem jest ochrona praw odbiorców mediów, a nie samych dziennikarzy czy redakcji, w których pracują. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że Autor nieprzeciętnie rozumie, na czym polega rola mediów w demokracji, a także jakie są współczesne problemy związane z właściwym odgrywaniem tej roli.
Z recenzji dr. Hab. Katarzyny Pokornej-Ignatowicz, prof. KA
Michał Chlebowski
doktor nauk humanistycznych, dziennikarz telewizyjny i radiowy, wykładowca akademicki. Specjalista w zakresie etyki dziennikarskiej. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu SWPS. Od 2009 roku związany z telewizją TVN24, a wcześniej z grupą Eurozet, Radiem kolor i Akademickim Radiem Kampus.
Tytuł Dziennikarzy portret własny Autor Michał Chlebowski Wydawnictwo Libron EAN 9788366269408 ISBN 9788366269408 Kategoria Literatura, Popularnonaukowa ilość stron 228 Format 220x140 mm Rok wydania 2020 Oprawa broszurowa