Wielokrotnie w polskim życiu publicznym pojawiała się postać zaangażowanego twórcy kultury, wkraczającego na scenę polityczną z autorytetem wywodzącym się ze świata symboli, idei i intelektu. Występując - głównie w gronie sobie podobnych - upominał się on o charakterystyczne dla tego świata wartości, łącząc tym samym dwa przeciwstawne sobie wymiary, konstytuujące tożsamość intelektualisty: polityczną czystość i zaangażowanie, tj.
kulturę i politykę. Sygnowany zbiorowo list otwarty, jako narzędzie kolektywnej interwencji politycznej, autor tej pracy uznaje za najistotniej niepowtarzalny sposób "wyrażania siebie" czyniony poprzez intelektualistów, jako świadectwo ich zaangażowania.
Listy te jednak są nie tylko zwykłymi protestami, apelami w obronie określonych osób czy instytucji, manifestami dopominającymi się o prawa obywateli lub o realizowanie obowiązków poprzez władze, ale są narzędziami walki o idee, o uprawomocnienie określonych wizji świata.
Intelektualiści nie tworzą jednolitej grupy walczącej o wartości uniwersalne. Ta uniwersalność, o którą walczą, okazuje się posiadać niezwykle zróżnicowane odcienie. Krytycyzm zaś i symboliczny sprzeciw stają się czasem nie tyle lub nie tylko świadectwem odwagi cywilnej, lecz i aktem lojalności towarzyskiej tych (nie)pokornych twórców.
Tytuł Listy (nie)pokornych. Intelektualiści w polskiej przestrzeni publicznej Autor Tomasz Peciakowski Wydawnictwo TOWARZYSTWO NAUKOWE KUL EAN 9788373068674 ISBN 9788373068674 Kategoria Historia\Historia Polski liczba stron 496 Format 17x24x2.9 cm Rok wydania 2019 Oprawa Miękka Wydanie 1 Waga 0.934 kg