Figurka - św. Rita z Cascia
Wysokość: 21 cm
Wykonanie: żywica
Kult św. Ryty istniał już w końcu XVIII wieku w kościele augustianów pw. Św. Katarzyny w Krakowie, gdzie w ołtarzu głównym z XVII wieku znajduje się posąg Świętej (dłuta rzeźbiarza Wojciecha Maciejowskiego, ukończona w roku 1944). W nawie głównej jest jej figura z 1940 roku, obraz z XVII wieku, a także jej relikwiarz z XX wieku.
W kościele Dzieciątka Jezus na warszawskim Żoliborzu (ul. Czarnieckiego 15) znajduje się łaskami słynący wizerunek ufundowany przed pięćdziesięciu laty poprzez matkę, której syn za wstawiennictwem Świętej został uzdrowiony z nieuleczalnej choroby. Każdego 22. Dnia miesiąca na Mszy o godz. 18.00 w świątyni gromadzą się licznie jej czciciele, przynosząc ze sobą róże – symbol błyskotliwa i miłości połączonych z cierpieniem. Parafia otrzymała relikwie od sióstr z klasztoru w Cascii, gdzie po dziś dzień spoczywa nienaruszone ciało Rity.
Miejscem kultu św. Ryty jest jeszcze sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Galewie (woj. Wielkopolskie), gdzie od 2012 roku znajdują się relikwie św. Ryty.
1 stycznia 2014 roku dekretem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego została powołana parafia św. Rity z Cascii w Lusówku. Dokumenty określają granice parafii: Lusówko wraz z przysiółkami Rozalin i Otowo, Sierosław, Pokrzywnica.
22 listopada 2014 roku odbyło się pierwsze nabożeństwo ku czci św. Ryty w Głębinowie koło Nysy. 22 maja 2015 roku nastąpiło wprowadzenie jej relikwii do kościoła św. Urbana[3].
22 dnia każdego miesiąca w Parafii św. Macieja Apostoła w Zabrzu odbywa się nabożeństwo z prośbą o wstawiennictwo Świętej w trudnych i beznadziejnych sprawach, połączone z Eucharystią w tych intencjach, uczczeniem relikwii i poświęceniem róż, jednego z atrybutów Św. Ryty[4].
Od sierpnia 2016 roku relikwie krwi świętej Ryty z Cascii znajdują się w kościele parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Turowie. 22. Dnia każdego miesiąca o godzinie 18.00 odprawiana jest msza święta oraz nabożeństwo ku czci św. Ryty w występowaniu jej relikwii. Podczas nabożeństwa odmawiana jest koronka do św. Ryty, po której następuje ucałowanie jej relikwii oraz konwencjonalne ofiarowanie czerwonych róż, które są symbolem świętej. Przed mszą świętą istnieje możliwość podjęcia czerwonych róż, a po mszy świętej również koronek, różańców i obrazków świętej, za dobrowolną ofiarą na rzecz rozwoju kultu świętej w parafii[5].
Na Podhalu w Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim od roku 2014 każdego 22 dnia miesiąca odprawiany jest różaniec wraz z intencjami, i nabożeństwo z poświęceniem róż. Mieści ono wiernych z Makowa i sąsiadujących parafii południowej Polski. W 2017 roku w związku z ekspresowo rozwijającym się kultem, parafia makowska otrzymała z Cascii relikwie II stopnia.
22 maja 2019 roku został erygowany nowy Ośrodek Duszpasterski pod wezwaniem św. Rity z Cascii przy ulicy Żupniczej 27 w Warszawie, w dekanacie grochowskim.