Na płycie przeplatają się kombinacje o. Dawida Kusza z chorałem gregoriańskim. To połączenie ukazuje, że mimo upływu wieków, muzyczne dziedzictwo Kościoła jest wciąż żywe.
„( )Trudno w kilku zdaniach opisać przyczynę tak wielkiego wpływu chorału na różnorodne dzieła muzyczne. Szczegółową odpowiedź zostawmy więc badaczom.
z pewnością jednak nie będzie nadużyciem stwierdzenie, iż: chorał inspirował i inspiruje niezależnie od epoki, zmieniających się muzycznych mód i gustów. Warto w tym miejscu przypomnieć słowa o. Bernarda Sawickiego OSB, praktyka i znawcy chorału gregoriańskiego, który podkreślał, że: < >.( )
Płyta, którą oddajemy do dłoni słuchaczy jest swego typu „ucieleśnieniem" słów benedyktyna. Zaprezentowane utwory to obraz owej „interakcji" ponad tysiącletniej tradycji z nową muzyką, nowym brzmieniem, nowym myśleniem, nowymi kompozytorskimi technikami i nowym sposobem wyrazu. Jest przykładem na to, iż chorał to szerokie i ciągle niewyczerpane bogactwo, poruszające wyobraźnię współczesnych muzyków, tak kompozytorów, jak i wykonawców.
Mamy wielką nadzieję, że efekt tego „spotkania" będzie atrakcyjny".
Dawid Kusz OP
Nagrań dokonano 7 lutego w Sanktuarium Jana Pawła lI w Krakowie oraz 8-9 lutego 2019 roku w kościele p.w. Św. Agnieszki w Krakowie
wydawca: Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny 2022
format: CD, jewel case