Kukri, khukri, język nepalski:खुकुरी wym.: khukurī – ciężki wykrzywiony nepalski nóż użytkowany zarówno jako broń sieczna o głowni krzywej jednosiecznej jak i jako narzędzie. Kukri stanowi część uzbrojenia i heraldyki Gurkhów – narodu wojowników. Dla wielu ludzi jest znany jako nóż Gurkhów.
Budowa
Większość kukri jest wyrabiana ręcznie. Podczas II wojny światowej Gurkhowie służący w wojsku woleli noże produkowane przez wiejskiego kowala (kami) z ich rodzinnej wioski od będących na ich wyposażeniu masowo tworzonych egzemplarzy. Jakość ostrza jest nad wyraz najróżniejsza. Kami wykonują kukri ręcznie, przekuwając stal pozyskaną z pióra resoru starej ciężarówki lub wagonu kolejowego. Rękojeść noża produkowana jest z drewna lub rogu bawołu wodnego, natomiast pochwa powstaje z drewna obciągniętego skórą.
charakterystyczna długość ostrza to około 25 do 38 centymetrów, przy czym masa noża waha się odpowiednio pomiędzy 0,5 a 1,5 kilograma.
nad wyraz masywnie zbudowany jest model Panawal dotted, osiągający masę powyżej jednego kilograma przy ostrzu o długości około 25 centymetrów. Poza różnicą w masie noże mogą się różnić kształtem ostrza, przy czym obecnie w poszczególnych dolinach Nepalu wytworzone są noże o charakterystycznych dla tych dolin kształtach: Sirupate – Dharan, Chainpure, Chitlange – Chainpur, BhojPure – Bhojpur czy również Ganjuwal – Ganjuwal.
Wersje cremonialne mogą osiągać długość 70 cm. Ostrza ceremonialne asygnowane do składania ofiar z bawołów wodnych są widocznie większe. Kukri mają wcięcie w podstawie ostrza przy rękojeści, zwane "kaura". Istnieją różnorodne poglądy co do roli, jaką spełnia "kaura", część z nich jest ergonomiczna – służy do przechwytywania ostrza przeciwnika, miejsce gdzie krew spływa z ostrza, zaznacza koniec ostrza podczas ostrzenia, część jest symboliczna – jest symbolem potencji.
użycie
Już 5-letni Nepalczycy uczą się posługiwać tymi nożami.
popularna legenda głosi, iż Gurkha "nigdy nie wkłada ostrza kukri z powrotem do pochwy, zanim nie zazna ono krwi". Ta legenda jest fałszywa, gdyż kukri stanowi głównie wielofunkcyjny nóż użytkowy używany przeważnie w roli maczety. Kukri może być stosowany do budowania, karczowania, rąbania drewna, kopania, ciecia mięsa i warzyw, oprawiania zwierzyny i do otwierania puszek.
Ze względu na wielkość, zarys ostrza i wagę - kukri walczy się tak jak maczetą. Podczas walki wręcz cięcia są kierowane w głowę i szyję przeciwnika. Mimo podobieństwa do bumerangu kukri nie został zaprojektowany do rzucania, a charakterystyczne zakrzywienie ostrza służy do efektywnego przekazywania energii kinetycznej na cel w trakcie realizowania cięć.
Kukri ma znaczenie religijne w hinduizmie i jest święcony podczas festiwalu Dasain.
Pochwa
Pochwy kukri są najczęściej zrobione z drewna obciągniętego skórą. Prace kaletnicze są najczęściej realizowane poprzez sakri. Pochwa ma miejsce na dwa minimalne noże nazywane karda i chakmak – są one jednak nieraz gubione. Większość kolekcjonerów broni białej nie przywiązuje do nich obszerniejszej wagi. Karda służy do oprawiania zwierzyny. Chakmak służył jako krzesiwo do rozpalania ognia z pomocą krzemienia. Krzemień jest czasami noszony w woreczku dołączonym do pochwy.
Sposób noszenia
Oddziały wojskowe złożone z Ghurków noszą kukri na pasie głównym z tyłu po prawej stronie. Nóż wydobywa się prawą ręką.
źródło: https://pl.wikipedia.org
genialny pomysł na prezent!!!Specyfikacja:
Nóż sprzedawany wraz z dokumentEM AUTENTYCZNOŚCI!!!
UWAGA: Skórzane pochwy wyciągają wilgoć z powietrza i mają tendencję do rdzewienia noży jeśli nie są należycie przechowywane. Kiedy skończysz używać nóż, odłóż go od skórzanej pochwy i nałóż na niego olej do pistoletu, "Seal 1" lub podobny środek ochronny i przechowuj. Damascus, 1095HC i D2 mogą rdzewieć i rozwijać plamy jeśli nie są smarowane.
Nóż może być przechowywany bez smarowania o ile jest dokładnIE wyczyszczony / umyty i OSUSZONY!