133 opuszczone miejsca województwa warmińsko-mazurskiego: część zachodnia
Jeden z najistotniej oczekiwanych tomów linii: wreszcie opisujemy zrujnowane zabytki z krainy jezior.
Przewodnik poprowadzi Ciebie do miejsc, których się nie zwiedza i się nie opisuje. Zrujnowane pałace, zamki i dwory, budynki fabryczne, opuszczone kościoły, cmentarze ewangelickie, fortyfikacje, bunkry Armii Radzieckiej, dziwne pomniki, zabytki techniki.
Patronat medialny:
Forum miłośników mężczyzny Samochodzika
Zapomniana Biblioteka
Ze wstępu:
Przewodnik demonstruje obraz zapomnianych miejsc i ginących zabytków zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego. Za linię podziału przyjęto granicę Warmii, obejmując opisem wszystkie krainy położone na zachód od niej, czyli Wysoczyznę Elbląską, Żuławy i charakteryzujący się pagórkowatym ukształtowaniem terenu Oberland (używa się także określenia Prusy Górne, Kraj Górny czy Pogórze, ale nazwa Oberland jest preferowana przez związanych z tymi ziemiami regionalistów). Do zbioru odwiedzanych miejsc dodano ponadto położone w zachodniej części województwa tereny pogranicza, czyli Ziemię Lubawską oraz okolice Nidzicy i Działdowa.
W przewodniku zaprezentowano rozmaitego rodzaju miejsca i obiekty. Znajdują się tu opuszczone albo przerobione świątynie, młyny, wiatraki i inne zabytki technologiczne, wyjątkowo ciekawe pomniki, pozostałości zamków czy ślady wymarłych wsi. Gros stanowią jednak dawne siedziby arystokracji, bo taki był charakter niedużo zindustrializowanego terenu Prus Wschodnich.