Nosila niemało imion: z domu Margaretha Geertruida Zelle; na Jawie byla pania MacLeod; Niemcy nadali jej kryptonim H21 Mata Hari - kobieta-szpieg. Egzotyczna tancerka, powiernica i kochanka najbogatszych, najmocniej wplywowych mezczyzn Belle Époque, postac o nieodgadnionej przeszlosci, budzaca zazdrosc dam z paryskiej arystokracji.
Lamala meskie serca, moralne nakazy i drobnomieszczanskie obyczaje. Za niezaleznosc zaplacila najwyzsza cene. Sto lat pozniej legenda Maty Hari jest wciaz zywa. W masowej wyobrazni historia jej bogatego i pelnego przygod zycia pozostaje symbolem damskiej sily i odwagi.
W poruszajacej i wciagajacej powiesci Paulo Coelho z maestria opowiada dzieje Maty Hari, tworzac fikcyjna korespondencje miedzy skazana, osadzona w paryskim wiezieniu a jej adwokatem. Urodzilam sie w nieodpowiedniej epoce.
Nie wiem, czy w przyszlosci ktos o mnie wspomni. Gdyby tak sie stalo, nie chce, zeby widziano we mnie ofiare. Podstawowym zrodlem inspiracji dla Paula Coelho jest jego wlasne zycie, w ktorym zdarzalo mu sie igrac ze smiercia, prawie popasc w szalenstwo, bawic sie narkotykami, znosic tortury, eksperymentowac z czarna magia i alchemia, studiowac filozofie i religie, pochlaniac mnostwo ksiazek, tracic i odzyskiwac wiare, doswiadczac bolu i rozkoszy milosci.
W poszukiwaniu wlasnego miejsca w swiecie znajduje odpowiedzi na wyzwania, wobec ktorych kazdy z nas staje. Wierzy, ze kazdy ma w sobie sile niezbędna, żeby odnalezc wlasna droge. Powiesc Alchemik rozeszla sie w ponad 65 milionach egzemplarzy i jest wymieniana jako zrodlo inspiracji poprzez ludzi tak roznych jak Malala Yousafzai czy Pharrell Williams.
Ksiazki Paula Coelho ukazaly sie na calym swiecie w nakladzie ogolem 210 milionow egzemplarzy. Publikowane sa one w 81 jezykach, co czyni autora najczesciej tlumaczonym wspolczesnym pisarzem na swiecie.