Skad sie biora kryzysy finansowe? by odpowiedziec na to pytanie, trzeba postawic kilka innych: kto kontroluje emisje waluty? Kto zyskuje na inflacji? Komu zalezy na drukowaniu papierowego pieniadza bez pokrycia w zlocie? Kto pragnie uzalezniac ludzi od kredytow? Do kogo nalezy amerykanska Rezerwa Federalna? Po co stworzono Miedzynarodowy Fundusz Walutowy? A z reguły: w jaki sposob prowadzona jest globalna wojna o pieniadz?Song Hongbing, chinski analityk finansowy, stara sie odpowiedziec na te pytania, spogladajac na swiat zachodni z zewnatrz i usilujac dociec, w ktorym momencie ta dynamicznie rozwijajaca sie cywilizacja popelnila blad, ktory doprowadzil do dzisiejszego permanentnego kryzysu i rosnacego zadluzenia.
Jego opowiesc obejmuje ostatnie trzy wieki historii Europy i Ameryki, poczynajac od zalozenia Banku Anglii w 1694 roku, poprzez dzieje rodziny Rothschildow i ich imperium finansowego, powolanie Rezerwy Federalnej, udzial kol finansowych w inspirowaniu dwoch pokaźnych wojen swiatowych, rezygnacje z parytetu zlota, az po kryzys naftowy lat siedemdziesiatych, kleske "azjatyckich tygrysow" w latach dziewiecdziesiatych i ostatni kryzys finansowy na rynku nieruchomosci USA.
Przedstawiajac dzieje powolnego upadku Zachodu polegajacego na dobrowolnym oddawaniu sie panstw w niewole bankow, autor pragnie ostrzec Chiny i inne dynamicznie rozwijajace sie kraje Azji przed popelnieniem bledow, ktore moga doprowadzic do utraty nie tylko dobrobytu, ale takze suwerennosci.
Jednakze ta ksiazka, pisana dla azjatyckiego czytelnika, moze byc rowniez pouczajaca dla nas. Choc bowiem popelnilismy juz dużo z bledow, o ktorych pisze autor, za każdym razem jest nadzieja, ze nie bedziemy popelniac nastepnych.