Książka o budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Dla tych, którzy widzą pojęcie patriotyzmu szerzej, inaczej, lekko, pioniersko i na dziecięcą miarę. Jeśli patriotyzm ma stać się wewnętrznym imperatywem, a nie tylko dekoratywnym kotylionem rocznicowym, to poprzez niewiele znaczące odruchy społecznej solidarności.
Tekst Joanny Olech odwołuje się do idei społeczeństwa obywatelskiego, wzajemnego zaufania, szacunku, ekologii, tolerancji i zaangażowania na rzecz kraju. Ilustracje Edgara Bąka skłaniają młodych i dorosłych czytelników do głębokiej refleksji.
Autorka o książce:Jak objaśnić dziecku znaczenie abstrakcyjnych terminów? Takich jak na przykład: wierność... Respekt... Wrażliwość...? Nie ważą i nie pachną, nie posiadają koloru ani faktury. Możemy je opisać jedynie poprzez przejawy.
przez sposób, w jaki się manifestują. Weźmy patriotyzm. Pojawia się w polu widzenia dziecka w kontekście, który je przerasta, bywa mylący albo wręcz bałamutny. Stereotyp usłużnie podsuwa cierpiętniczo-martyrologiczną interpretację tego słowa.
A jako iż dzieciaki - z oczywistych względów - nie dokonują czynów bohaterskich, nie składają ofiary z życia - słowo to staje się abstraktem, sprawą „nie dla dzieci”.Salwy honorowe, kadzidła i wieńce, jakie towarzyszą celebracji patriotyzmu, przykrywają jego inny, powszedni sens, a mianowicie - współuczestniczenie, współtroskę, współdziałanie na rzecz współdobra.
Są to nieznaczne, codzienne akty współodpowiedzialności za kraj. W tak rozumianym patriotyzmie dziecko ma szansę wypełnić cząstkę obywatelskiej misji - ma swój „zagonek” do uprawy, swoją pulę chwalebnych uczynków i prawidłowych nawyków, które składają się na dobrostan kraju.Joanna Olech Joanna Olech – autorka tekstu "Kto ty jesteś?", z wykształcenia graficzka (ASP Warszawa).
Autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży. Pisze artykuły o literaturze dziecięcej w „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczpospolitej”, „Nowych Książkach” i „Gazecie Wyborczej”. Od roku 2007 w zarządzie Sekcji Polskiej International Board on Books for Young People (IBBY).
Współautorka podręczników PWN do języka polskiego dla gimnazjalistów. Ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Edgar Bąk – autor opracowania graficznego "Kto ty jesteś?", z wykształcenia grafik.
Zajmuje się tworzeniem komunikacji wizualnej, projektuje czasopisma, strony internetowe, plakaty. Współpracuje z instytucjami kultury m.in Centrum Sinfonia Varsovia, Muzeum Sztuki w Łodzi, Instytutem Adama Mickiewicza, BWA Wrocław i Nowy Teatrem w Warszawie.
Laureat wielu międzynarodowych i krajowych nagród graficznych, w tym Society of Publication Designers New York Merit Award 2012, 2 Złotych, 1 metalicznego i 4 Brązowych Medali Klubu Twórców Reklamy, Złotej Chimery 2009.