Najważniejszy podręcznik dla terapeutów wdrażających trening umiejętności DBT
Coraz pokaźniejsza ilość badań sugeruje, iż trening umiejętności jest obiecującą interwencją m.in. U młodzieży z tendencjami samobójczymi i u dorosłych z zaburzeniem osobowości z pogranicza, zaburzeniami odżywiania się, oporną na leczenie depresją, nadużywających substancji psychoaktywnych i borykających się z wieloma innymi chorobami.
Książka przybliża główne założenia terapii dialektyczno-behawioralnej, ze szczególnym uwzględnieniem treningu umiejętności,, a także podaje wyczerpujące i precyzyjne instrukcje dotyczące nauczania określonych umiejętności związanych z uważnością, sprawnością interpersonalną, regulacją emocji i tolerancją na problemy psychiczne i emocjonalne.
Terapeuci znajdą w niej mnóstwo przykładów klinicznych, szczegółowe uwagi dydaktyczne i omówienie poręcznych aspektów treningu umiejętności, takich jak przygotowanie do treningu, organizacja sesji, rozpoczęcie treningu, cele terapeutyczne i procedury treningu czy użycie innych strategii i procedur DBT do treningu umiejętności behawioralnych.
Podręcznik uzupełnia publikacja Terapia dialektyczno-behawioralna (DBT®). Trening umiejętności. Materiały i ćwiczenia dla pacjentów.
„Marsha Linehan jest wyjątkową badaczką i klinicystką, której nowatorskie prace przyczyniły się do rozwoju tej dziedziny, a wielu cierpiącym jednostkom dały nadzieję na wyleczenie. Książka zawiera wskazówki dotyczące sposobu wdrożenia treningu umiejętności DBT, ajednocześnie gwarantuje narzędzia konieczne do praktykowania tej najnowocześniejszej metody terapii".
Joan Rosenbaum Asarnow, PhD, Uniwersytet Kalifornijski, Los Angeles
„Dla specjalistów w dziedzinie zdrowia psychicznego - bez względu na to, czy używają DBT jako swej głównej metody terapeutycznej, czy też nie - podręcznik Linehan do treningu umiejętności i towarzysząca mu książka z kartami i ulotkami dla pacjenta będą nieocenioną pomocą".
Judith S. Beck, PhD, Beck Institute for Cognitive Behavior Therapy
Marsha M. Linehan, PhD, ABPP, jest twórcą dialektycznej terapii behawioralnej (DBT), profesorem na wydziałach psychologii i psychiatrii i nauk behawioralnych Uniwersytetu Waszyngtońskiego i dyrektorem Behavioral Research and Therapy Clinics – ośrodka badań klinicznych działającego przy tym uniwersytecie.