Na tę książkę żeglarze czekają od roku... 1970! Czesław Marchaj urodzony w 1918 r. To jeden z najwybitniejszych na świecie specjalistów z dziedziny aero- i hydrodynamiki, a także teorii żeglugi. Autor około 60 publikacji naukowych i kilku książek.
Prowadził wykłady na temat aerodynamiki i zachowania jednostek pływających w warunkach ciężkiej pogody w Anglii, USA, a także w Indiach, Izraelu, Niemczech, Holandii, we Włoszech i na Filipinach. W okresie okupacji żołnierz Armii Krajowej.
Po II wojnie światowej czołowy polski żeglarz, wicemistrz Polski w klasie Finn, później wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego, od połowy lat 60 ub. Wieku pracował na Uniwersytecie w Southampton w Anglii, później mieszkał we Francji.
Na stałe wrócił do Polski w roku 2012. Sławę w Polsce przyniosło mu wydanie „Teorii żeglowania" w 1957 r. Kolejne edycje ukazały się w latach 1965 i 1970. Książka składała się z części poświęconych optymalnie aerodynamice żagla i hydrodynamice kadłuba „Teoria żeglowania.
Aerodynamika żagla" ukazała się już kilkakrotnie nakładem Alma-Press, po raz pierwszy w roku 2000. Na część drugą czekaliśmy do dzisiaj. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.