Niewielu z nas na co dzień myśli o tym, jaki może być związek pomiędzy ideami filozoficznymi a zmianami kulturowymi zachodzącymi w całym społeczeństwie. Tymczasem takie teoretyczne założenia zawsze wpływają na nasze życie i to w sposób niezwykle widoczny, choć dla wielu niezauważalny.
Autor tej publikacji wyjaśnia czytelnikom, dlaczego współcześnie co chwilę dochodzi do ostrych konfliktów między zachowaniami mającymi zapewnić efektywność polityczną a postawami etycznymi. Prezentuje, w jaki sposób uczestniczenie w demokracji rozumianej jako prawo do świadomego wyboru zostaje zastąpione decyzjami ukształtowanymi przez wzmagającą się siłę marketingowego przekazu i emocjonalnych zachowań społecznych.
Rzeczowo tłumaczy, jak podsuwane nam przez media popkulturowe ersatze wiary pogłębiają nasze zagubienie, poprzez co coraz szybciej tracimy źródła naszej siły i żywotności, wpadając często w depresję. Przekonuje, iż postępująca sekularyzacja świata zachodniego, promowanie ateistycznych form realizowania swego człowieczeństwa, poszukiwanie pozbawionych transcendencji uzasadnień sensu ludzkiego życia to podstawowe przejawy głębokich zmian cywilizacyjnych, których jesteśmy świadkami.
szczególnie poważnym problemem jest przy tym kondycja edukacji, wyjątkowo wyższej, i sytuacja uniwersytetów, które powinny być gwarantem żywej kultury. Przedmiotem naszych dylematów nawet w erze cyfryzacji i kolejnego przełomu technicznego jest przecież ostatecznie człowieczeństwo, zwłaszcza nasza przyszłość, a to domena nauk humanistycznych.
Warto sobie zdać sprawę, iż bez postawienia pytań o istotę antropologicznych koncepcji w etyce i polityce, a także relacji między prawem a moralną odpowiedzialnością za własne wybory nie można dziś dyskutować o przyszłości cywilizacji.
Kto chce poznać odpowiedź na pytanie, jaka jest najlepsza droga wyjścia z tego sporego kryzysu, powinien potrzebnie sięgnąć po tę książkę. Tytuł Szukając światła w nocy świata Autor Ks. Jacek Grzybowski Wydawnictwo Jedność EAN 9788381441711 ISBN 9788381441711 Kategoria Literatura, Religia liczba stron 280 Format 210x148 mm Rok wydania 2019 Oprawa broszurowa