Czy chrześcijanie mogą zaufać ustaleniom psychologów i neurobiologów? Czy należy zweryfikować na ich podstawie nauczanie Kościoła w kwestii natury ludzkiej i powołania człowieka? To pytania, które coraz częściej pojawiają się w dyskusjach ludzi wierzących. Odpowiedzi na nie stara się znaleźć Magdalena Kędzierska-Zaporowska w rozmowie z o. Andrzejem Jastrzębskim – filozofem, teologiem i psychoterapeutą naukowo zajmującym się fascynującymi relacjami psychologii i wiary.
Wśród wielu zagadnień, które poruszyli, znalazły się m.in. Pytania o to:
Choć często podejmowano w Polsce próby integracji psychologii z duchowością, ta książka w sposób wyjątkowo ciekawy dotyka istoty relacji tych dwóch zagadnień. Niemało osób wierzących zastanawia się, czy skorzystanie z psychoterapii nie zaszkodzi ich wierze. Autorzy w luźnej dyskusji w przystępny sposób omawiają korzyści ze współpracy tych dwóch dziedzin ludzkiego życia. Książka poszerza horyzonty czytelnika niezależnie od tego, czy szuka pomocy, czy też jej udziela jako terapeuta.
ks. Wojciech Szychowski, psycholog i psychoterapeuta
dr hab. Andrzej Jastrzębski – misjonarz oblat Maryi Niepokalanej. Wykładowca Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie, UAM w Poznaniu oraz na Podyplomowym Studium Duchowości KUL. Od 2016 roku pracuje na Uniwersytecie św. Pawła w Ottawie. Prowadzi badania nad nierozdzielnym ujęciem człowieka w filozofii, psychologii, neurobiologii, a także teologii.
Patronat medialny:
Recenzje:
Radio Doxa "To książka dla ludzi, którzy są głównie wierzący, którzy zmagają się z zróżnicowanymi problemami natury psychicznej i próbują szukać pomocy u specjalistów. Pozycja demonstruje które problemy, w jaki sposób rozwiązywać i u jakiego specjalisty. Książka ukazuje to, jak pielęgnować wiarę w chwilach lęku,dodatkowo ograniczenia i zagrożenia pokazujenych dziedzin" o. Andrzej Jastrzębski w rozmowie z Magdaleną Kędzierską-Zaporowską
Niedziela.pl o książce "Po pierwsze pomagać. O burzliwym związku psychologii i wiary".
Korepetycje teologiczne "Po pierwsze pomagać. O burzliwym związku psychologii i wiary" stanowi formę rozmowy i mimo swego nieznacznego formatu mieści w sobie mnogość treści. Autor w jasny i przystępny sposób tłumaczy współczesne trendy w psychologii, a także ich podstawy i założenia. Pozycja ta może być doskonałą lekturą dla wszelkich, którzy interesują się psychologią zwłaszcza w jej chrześcijańskim ujęciu, lecz nie tylko. Przypaść do gustu powinna na dodatek wszystkim, którzy zastanawiają się w jaki sposób można konsolidować współczesne osiągnięcia nauki z wiarą chrześcijańską.