Encyklika Fratelli tutti. O braterstwie i przyjaźni społecznej Ojciec Święty Franciszek
Zbyt długo pozostawaliśmy w stanie degradacji moralnej, drwiąc z etyki, dobroci, wierności, uczciwości. Nadeszła chwila, by uznać, iż ta radosna powierzchowność na mało się nam zdała Papież Franciszek Encyklika Fratelli tutti powstała w czasie szczególnym dla Kościoła i dla świata. Wydarzenia związane z pandemią Covid-19 ujawniła złudne poczucie bezpieczeństwa i niezdolność do wspólnego działania. Zmusiły wszystkich – bez względu na wyznawaną wiarę i poglądy – do weryfikacji stylu życia, relacji, organizacji społeczeństw. W tym niełatwym momencie Papież stawia nam za wzór św. Franciszka z Asyżu, który "wszędzie rozsiewał wnętrze i podążał u boku ubogich, opuszczonych, chorych, odrzuconych, ostatnich". Przypomina, iż tytułowe braterstwo i przyjaźń to bezinteresowne uczucie do innych istnień ludzkich, bez względu na różnice i przynależność, które powinno wyrażać się poprzez akty dobroczynne, przeróżne formy pomocy i hojne działania w momentach zapotrzebowania. Przestrzega, że „ludzie nie są już postrzegani jako podstawowa wartość, którą należy szanować i bronić, istotnie jeśli są ubodzy lub niepełnosprawni, jeśli «nie są jeszcze niezbędni» – jak dzieci nienarodzone – albo «nie są już potrzebni» – jak osoby starsze".
Franciszek zwraca uwagę na trendy, które nakłaniają współczesnego człowieka do odcinania się od korzeni i doświadczeń poprzednich pokoleń na rzecz budowania wszystkiego „od nowa", do opierania się tylko i wyłącznie na własnych umiejętnościach i majątku i konsumpcjonizmie. Konkretnie akcentuje, że „narody, które są wyobcowane ze swojej tradycji, tracą wraz z obliczem duchowym także spójność moralną i wreszcie niezależność ideologiczną, ekonomiczną i polityczną". To również sprawia, że świat polityki ulega presji ponadnarodowych potęg gospodarczych, które stosują zasadę „dziel i rządź".
Kolejnym tematem podjętym przez Papieża w dokumencie jest sytuacja kobiet. "Kobiety posiadają dokładnie taką samą godność i prawa jak mężczyźni" przypomina autor i równocześnie ubolewa, że w XXI wieku organizacja społeczeństw jest nadal daleka od wprowadzenia w życie tego twierdzenia – „Słowa mówią jedno, ale decyzje i rzeczywistość wykrzykują inne przesłanie". Podobnie jest z niewolnictwem, mimo licznych umów międzynarodowych, rozmów, programów w wielu miejscach na świecie ludzie są pozbawiani wolności i żyją w warunkach zbliżonych do niewolnictwa.
Papież piętnuje postawy nietolerancji wobec migrantów w Kościele: "Wciąż jednak są tacy, którzy utrzymują, iż czują się zachęcani lub przynajmniej upoważnieni przez swoją wiarę do wspierania najróżniejszych form zamkniętego i zadziornego nacjonalizmu, postaw ksenofobicznych, pogardy, a nawet znęcania się, wobec tych, którzy są odmienni(…) Jezus Chrystus nigdy nie nakłaniał do podsycania przemocy i nietolerancji".
Na koniec Franciszek apeluje o budowę "wspólnoty przynależności i solidarności", krzewienie "dobra moralnego" i bezinteresowności. I przestrzega: zasada "ratuj się, kto może" momentalnie przełoży się na "wszyscy przeciwko wszystkim". "A to będzie gorsze niżeli pandemia". Dlatego ważne jest, abyśmy „przeszli do nowego sposobu życia i odkryli raz na za każdym razem, iż potrzebujemy siebie nawzajem".
Tytuł Encyklika Fratelli tutti. O braterstwie i przyjaźni społecznej Autor Papież Franciszek Wydawnictwo Wydawnictwo M EAN 9788380437050 ISBN 9788380437050 Kategoria Religia\Religia chrześcijańska liczba stron 208 Rok wydania 2020 Oprawa Miękka Wydanie 1